Expose premier Ewy Kopacz zostało ocenione jako dobre (71% badanych) i kompetentne (61%), ale kredyt zaufania mógłby być większy, gdyby nie popełniono błędu „inflacji obietnic”.

Expose premier Ewy Kopacz było ważnym społecznie wydarzeniem, gdyż 50% badanych zadeklarowało, że zaznajomiło się z nim (w telewizji, radiu, portalach internetowych). Awans Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej był niespodziewany, więc plany nowej premier wzbudziły zainteresowanie. Premier Ewa Kopacz swoim expose sprostała oczekiwaniom. Zostało ono ocenione jako dobre przez 71% badanych (62% oceniło raczej dobrze, 9% bardzo dobrze), a więc nie tylko przez wyborców koalicji, ale i tych niezdecydowanych (20% badanych oceniło expose raczej źle, a 9% bardzo źle). Te dobre oceny mają duże znaczenie polityczne. Po piątkowej prezentacji rządu w auli Politechniki niektórzy komentatorzy zgłaszali wątpliwości co do kompetencji premier Ewy Kopacz, a słabe wystąpienie otworzyłoby na nowo debatę na temat przywództwa w PO. Premier Kopacz po swoim expose została oceniona jako kompetentna przez 61% badanych (w tym raczej kompetentna przez 54%, a 7% bardzo kompetentna).

Expose było dobrze oceniane, ale trudno je nazwać przełomowym. Premier Kopacz zwracała się w nim z prośbą o zaufanie i udzieliło jej go 52% badanych (43% raczej udziela zaufania, 9% zdecydowanie tak). Ten kredyt jest wciąż większy niż grono wyborców koalicji, a więc obejmuje część osób niezdecydowanych. Do nich była między innymi kierowana tak duża liczba zapowiedzi wyborczych, a ich koszt, jak oszacowano, to około 140 mld złotych. Premier Kopacz i jej doradcy popełnili błąd tzw. „inflacji obietnic”. Jeśli jest ich około 30 i nie do końca wiadomo, jak niektóre z nich będą zrealizowane, to niektórzy wstrzymali się z deklaracją zaufania dla nowej premier. Tylko 44% osób uznało obietnice premier Kopacz za wiarygodne (w tym 41% raczej wiarygodne, a 3% za bardzo wiarygodne). Być może ten wynik jest związany z nieufnością wyborców do obietnic polityków, ale stratedzy PO powinni byli to przewidzieć. Tym bardziej, że te obietnice zostaną przypomniane nowej premier podczas kampanii wyborczej, a kredyt zaufania rozliczony.

Pobierz raport >>>

 

Wyniki badania i konsekwencje polityczne wspomnianego gestu, były omawiane podczas programu „Premierzy” w Polsat News, 3 października 2014, o godz. 19:30. Za zgodą redakcji Polsat News zapraszamy do obejrzenia tego programu. Oglądaj program „Premierzy” >>>

 

/

Zobacz inne artykuły >>>

/

/

Trackbacks/Pingbacks

  1.  Ocena szans na pojednanie między PO i PiS | Tajniki Polityki
  2.  generic viagra

Skomentuj...