Robert Stalmach

Robert_Stalmach

.p


[21.10.2015]

Internet a politycy na początku października


Newspoint zbadał liczbę materiałów, które pojawiły się w internecie na temat liderów największych partii politycznych w okresie 29.09 – 12.10. Wszyscy z wyjątkiem Ewy Kopacz odnotowali wzrost liczby publikacji na swój temat. Wiąże się to oczywiście z nadchodzącymi wyborami, które odbędą się już 25 października.  

Mimo nieznacznego spadku liczby wzmianek w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedzającego badanie (o 11 pkt%) liderką rankingu pozostała obecna pani premier. Na korzyść Ewy Kopacz zmienił się za to wydźwięk opublikowanych informacji – liczba negatywnych wpisów spadła o 3,5 pkt% i stanowi 32,8% wszystkich wzmianek. Rozkład wydźwięku komentarzy na temat Platformy Obywatelskiej również przedstawia się korzystniej, ponieważ liczba pozytywnych wpisów wzrosła o 2,1 pkt%.

Drugie miejsce w rankingu wciąż przypada liderowi Prawa i Sprawiedliwości, czyli Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jest on także wraz z Beatą Szydło największym wygranym nowego rankingu. W sieci pisało się o nim częściej (wzrost liczby publikacji o 49%) i zdecydowanie korzystniej w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni – liczba negatywnych wzmianek na temat prezesa PiS zmalała aż o 6,5 pkt%! Korzystne zmiany zaszły także u kandydatki PiS na premiera – Beaty Szydło. Przyczyną zmian w postrzeganiu polityków PiS-u, co podkreśla wielu ekspertów sceny politycznej, może być mądrze prowadzona kampania wyborcza.

newspoint_pazdziernik_liderzy_i_partie_2B

Ciekawie przedstawiają się dane o liderze Nowoczesnej PL – Ryszardzie Petru. Na jego temat jak i na temat samej partii pojawiło się znacznie więcej publikacji w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni (wzrost odpowiednio o 55% i 68%). Mimo stale rosnącego poparcia w sondażach dla Nowoczesnej PL niekorzystnie zmienił się sentyment wypowiedzi: odsetek negatywnych wzrósł o 4 pkt% a pozytywnych spadł o 3,4 pkt%. Stracił też Ryszard Petru, bo na jego temat odnotowano spadek pozytywnych informacji aż o 7,2 pkt%! Warto jednak podkreślić, że w dalszym ciągu partia Nowoczesna PL i Ryszard Petru posiadają największy odsetek pozytywnych komentarzy i najmniejszy odsetek negatywnych, spośród wszystkich partii i polityków uwzględnionych w rankingu.

Biorąc pod uwagę wydźwięk wypowiedzi, negatywne zmiany widać u Janusza Korwin – Mikkego i Pawła Kukiza. U lidera partii Korwin nastąpił wzrost negatywnych publikacji o 6,3 pkt%, a u Kukiza spadek pozytywnych informacji o 4 pkt%. Niekorzystne zmiany w postrzeganiu Pawła Kukiza mogą wiązać się z opublikowaniem list wyborczych partii Kukiz’15, które okazały się bardzo kontrowersyjne w ocenie wielu obserwatorów sceny politycznej.

.


[24.06.2015]

Liderzy i partie okiem internetu


Newspoint zbadał liczbę materiałów pojawiających się w internecie na temat liderów największych partii politycznych i okazało się, że w dniach 09.06.2015 – 22.06.2015 najwięcej pisano o Ewie Kopacz. Pani premier zanotowała wzrost publikacji na swój temat aż o 116% w stosunku do ostatniego badania, nieznacznie zmienił się za to wydźwięk informacji – liczba negatywnych wpisów wzrosła o 2.5 pkt% i stanowi 31.7% wszystkich publikacji. Wzrost liczby komentarzy wiąże się prawdopodobnie ze zmianami w rządzie Ewy Kopacz, podyktowanymi pojawieniem się w mediach nowych materiałów dotyczących afery taśmowej.

Drugie miejsce, podobnie jak w poprzednim zestawieniu zajął Jarosław Kaczyński na temat którego pojawiło się o 59% więcej publikacji. Niekorzystnie dla lidera Prawa i Sprawiedliwości zmienił się wydźwięk informacji – te o charakterze negatywnym wzrosły o 7.3 pkt% i stanowią aż 48.2% wszystkich wzmianek. Rozkład wydźwięku komentarzy na temat partii Kaczyńskiego nadal utrzymuje się na tym samym poziomie, o PiS nadal piszę się w internecie najczęściej.

newspoint_czerwiec_liderzy_i_partie_2

Największym przegranym nowego rankingu jest Janusz Korwin – Mikke. Nie dość, że liczba publikacji na jego temat spadła o 12% to jeszcze zdecydowanie zmienił się wydźwięk wypowiedzi: odsetek negatywnych wzrósł o 4.6 pkt% a pozytywnych spadł aż o 27.8 pkt%. Przyczyną zmian w postrzeganiu polityka może być spór Korwina – Mikke z Kukizem, który przez internautów mógł zostać oceniony na niekorzyść lidera partii KORWiN.

W porównaniu do poprzednich dwóch tygodni duży wzrost liczby publikacji na swój temat odnotowała Nowa Prawica (o 41%), jednak niekorzystnie zmienił się sentyment wypowiedzi – nacechowane pozytywnie spadły o 6,8 pkt%, a negatywnie wzrosły o 7.8 pkt%. Najwięcej w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedzającego badanie zyskał lider Nowej Prawicy, czyli Michał Marusik. Liczba informacji na jego temat o charakterze pozytywnym wzrosła o 28.4 pkt% i stanowi 30.3% wszystkich publikacji.

Biorąc pod uwagę wydźwięk wypowiedzi dużo zyskał Janusz Palikot. U lidera Twojego Ruchu zaobserwowano wzrost liczby wzmianek o charakterze pozytywnym (o 2.1 pkt%) i spadek (o 6.9 pkt%) negatywnych informacji. Zmiany mogą być spowodowane próbą kreowania nowego, bardziej dojrzałego politycznego wizerunku polityka, opartego na ograniczeniu kontrowersji wokół jego osoby. Pozytywne zmiany w wydźwięku publikacji odnotowała także partia Palikota – te o charakterze pozytywnym wzrosły o 3.1 pkt%, a te nacechowane negatywnie spadły o 3.3 pkt%.

.


[10.06.2015]

Partie ich liderzy w sieci


W okresie 26.05.2015 – 08.06.2015 w internecie najczęściej wzmiankowanym liderem partii politycznej była Ewa Kopacz. Pani premier po raz kolejny zdecydowanie zwyciężyła w rankingu – liczba publikacji na jej temat w porównaniu z poprzednio analizowanym okresem wzrosła o 56%.

Dużo pisało się również o Platformie Obywatelskiej, na temat której pojawiło się aż o 69% więcej materiałów. Nieznacznie zmienił się wydźwięk komentarzy – w przypadku Kopacz liczba negatywnych wzmianek wzrosła o 2,1 pkt%. PO w dalszym ciągu ma największy odsetek niekorzystnych komentarzy (42,1% wszystkich publikacji).

Drugie miejsce na podium wśród liderów partii politycznych przypadło ponownie Jarosławowi Kaczyńskiemu. Na jego temat pojawiło się aż o 85% więcej materiałów niż w poprzednim badaniu. Korzystnie dla lidera Prawa i Sprawiedliwości zmienił się wydźwięk wpisów – liczba pozytywnych komentarzy wzrosła o 3,7 pkt%, jednak w dalszym ciągu Kaczyński ma największy odsetek negatywnych publikacji (40,9% wszystkich wzmianek). Nie zmienił się za to wydźwięk komentarzy na temat Prawa i Sprawiedliwości. O PiS nadal pisze się w internecie najwięcej.

newspoint_czerwiec_liderzy_i_partie popr

Trzecie miejsce przypada Januszowi Korwin – Mikkemu, który odnotował znaczący spadek liczby komentarzy na swój temat (o 83%). Mimo tego lidera partii KORWiN można uznać za największego wygranego rankingu ocen – nie dość, że liczba negatywnych wzmianek na jego temat zmalała o 3,9 pkt%, to te o charakterze pozytywnym wzrosły aż o 24,3 pkt%! Sama partia Korwina – Mikke odnotowała także znaczące zmiany w sentymencie wypowiedzi – nacechowane pozytywnie wzrosły o 6,5 pkt%, a negatywnie wzrosły o 12,1 pkt%.

.


[27.05.2015]

Kandydaci i komentarze w internecie tuż przed wyborami


Newspoint zbadał liczbę publikacji, które pojawiły się w dniach 12.05 – 25.05 na temat kandydatów, którzy przeszli do drugiej  tury wyborów prezydenckich. Czas ten przypadał na decydujący okres kampanii, między pierwszą a drugą turą wyborów. Spośród ośmiu kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta pozostało już tylko dwóch – Bronisław Komorowski i Andrzej Duda. W badanym okresie zauważalny jest znaczący wzrost liczby publikacji na temat wymienionych kandydatów w porównaniu do analogicznego okresu poprzedzającego badanie.

Zdecydowanie większy wzrost liczby wzmianek na swój temat (aż o 169%!) odnotował kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Duda. Bardzo korzystnie zmienił się też wydźwięk wpisów – liczba pozytywnych komentarzy wzrosła o 10,6 pkt%, a liczba negatywnych publikacji spadła o 5,3 pkt%.

newspoint_artykul_prezydenci_maj2

Bronisław Komorowski, mimo wzrostu liczby wzmianek na swój temat o 70% w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni, odnotował o prawie  siedem tysięcy mniej wpisów  niż jego kontrkandydat z Prawa i Sprawiedliwości. Niekorzystnie zmienił się także charakter publikacji, ponieważ liczba negatywnych komentarzy wzrosła o 6,3 pkt%.

Rozkład wydźwięku komentarzy był bardziej korzystny dla Andrzeja Dudy. Odsetek wpisów o charakterze pozytywnym stanowił u niego 22,1% wszystkich publikacji, podczas gdy u Bronisława Komorowskiego to tylko 8,2%. Także niekorzystnie dla kandydata PO przedstawiała się liczba negatywnych wzmianek, która stanowiła 26,7% wszystkich publikacji – u Andrzeja Dudy odsetek ten był prawie o 15% mniejszy i wynosił 11,8%.

.


[13.05.2015]

Internet versus politycy w pierwszej połowie maja


Z badania przeprowadzonego przez Newspoint w dniach 28.04.2015 – 11.05.2015 wynika, że liczba publikacji na temat kandydatów startujących w wyborach prezydenckich zdecydowanie wzrosła w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni.

Kandydaci na prezydenta

Liderem rankingu wciąż pozostaje Bronisław Komorowski. Liczba wzmianek na jego temat zwiększyła się o 45%, natomiast wydźwięk wypowiedzi nie zmienił się znacząco, w dalszym ciągu urzędujący prezydent posiada największy odsetek negatywnych komentarzy, które stanowią aż 20,4% wszystkich wypowiedzi.

Drugie miejsce, podobnie jak w poprzednim zestawieniu zajmuje Andrzeja Duda. Mimo tego, że liczba publikacji na jego temat wzrosła aż o 92% to i tak jest ona o prawie dziesięć tysięcy mniejsza w porównaniu do liczba wzmianek na temat prowadzącego w rankingu Bronisława Komorowskiego. Korzystnie dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości zmienił się wydźwięk informacji – liczba pozytywnych komentarzy wzrosła o 2pkt%, a liczba negatywnych wzmianek spadła o 3 pkt%.

sami kandydaci_maj

Największy wzrost liczby publikacji na swój temat odnotował Paweł Kukiz (o 236%!). Dzięki temu wyprzedził zajmującego trzecie miejsce w poprzednim rankingu Janusza Korwin – Mikke. Niekorzystnie dla Kukiza zmienił się sentyment wypowiedzi – nacechowanie pozytywnie spadły o 4 pkt%, a negatywnie wzrosły o 3 pkt%.

Znacząco zwiększyła się również liczba komentarzy na temat Magdaleny Ogórek (o 120%) i Janusza Palikota (o 129%).  O ile u jedynej kobiety ubiegającej się o urząd prezydenta nie zanotowano istotnych zmian w wydźwięku komentarzy, tak u Janusza Palikota zdecydowanie zmalała liczba publikacji o pozytywnym charakterze (o 7 pkt%), które stanowią 8.5% wszystkich wpisów na jego temat.

W stosunku do rankingu sprzed dwóch tygodni najwięcej stracił Jacek Wilk. Choć liczba komentarzy na jego temat wzrosłą o 58% to zmienił się wydźwięk informacji: odsetek pozytywnych zmalał aż o 10pkt%.

Partie i ich liderzy

Newspoint zbadał również liczbę materiałów pojawiających się w Internecie w dniach 28.04.2015 – 11.05.2015 na temat największych partii politycznych i ich liderów. Okazało się, że najwięcej wpisów pojawiło się na temat Janusza Korwin – Mikke, ich liczba wzrosła aż o 143%! Zmienił się również wydźwięk informacji – o 4 pkt% spadła liczba tych o charakterze pozytywnym, za to negatywnych komentarzy było więcej o 6 pkt%. W porównaniu do poprzedniego badania straciła również partia Korwina – Mikke. Liczba wzmianek na jej temat o charakterze pozytywnym zmalała o 1.3 pkt%, zaś o charakterze negatywnym wzrosła o 4.8 pkt%. Warto podkreślić, że w dalszym ciągu partia KORWiN posiada największy odsetek pozytywnych komentarzy i najmniejszy odsetek negatywnych, spośród wszystkich partii uwzględnionych w rankingu.newspoint_artykul_partie_maj

W dalszym ciągu najwięcej pisano o Prawie i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała także pozytywne zmiany w wydźwięku publikacji, ponieważ o 8.7 pkt% zmalała liczba negatywnych wpisów. Sam Jarosław Kaczyński w dalszym ciągu posiada największy odsetek negatywnych komentarzy (40.4% wszystkich wpisów), a liczba publikacji na jego temat w porównaniu do poprzedniego badania spadła o 19%.

Duży wzrost liczby komentarzy odnotowały partie rządzące, czyli Platforma Obywatelska (o 57%) i Polskie Stronnictwo Ludowe (o 81%). O ile PO nie odnotowało znaczących zmian w wydźwięku komentarzy, tak na temat PSL-u spadła  liczba wzmianek o negatywnym  charakterze (o 6 pkt%). Liderka PO – Ewa Kopacz odnotowała nieznaczny spadek (o 9%) liczby publikacji na swój temat, również nie zmienił się znacząco wydźwięk wpisów (pozytywne 7.8%, negatywne 27,1%).

Największe zmiany zaobserwowano u Janusza Palikota, gdzie liczba informacji na jego temat wzrosła aż o 308%! Korzystnie dla niego zmienił się również wydźwięk publikacji – odsetek tych o charakterze pozytywnym wzrósł o 4 pkt%, a negatywnych zmalał o 12 pkt%.

liderzy partii sami_maj

Niekorzystne spadki odnotował Sojuszu Lewicy Demokratycznej, liczba komentarzy o pozytywnym charakterze spadła o 14.9 pkt%. Z drugiej strony przywódca tej partii – Leszek Miller w porównaniu do poprzedniego badania dużo zyskał. Nie dość, że liczba wzmianek na jego temat wzrosła o 78%, to jeszcze korzystnie zmienił się wydźwięk informacji – liczba komentarzy o charakterze negatywnym zmalała o 10 pkt%.

.


[28.04.2015]

Kandydaci na prezydenta pod czujnym okiem internetu


Na podstawie badania przeprowadzonego przez Newspoint w dniach 14.04 – 27.04 zauważalny jest znaczący wzrost liczby publikacji dotyczących kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta, prawdopodobnie związane jest to z faktem, że wybory prezydenckie są coraz bliżej – już 10 maja.

W dalszym ciągu najwięcej pisano o Bronisławie Komorowskim, w porównaniu z poprzednim badaniem liczba publikacji o urzędującym prezydencie wzrosła aż o 56%! Zmienił się za to wydźwięk komentarzy, liczba wzmianek o negatywnym charakterze zmalała o 5.9 pkt% i stanowi 21.5% wszystkich wypowiedzi.

Wiceliderem rankingu pozostał Andrzej Duda.  Wydźwięk wypowiedzi na temat kandydata Prawa i Sprawiedliwości nie uległ znaczącym zmianom (pozytywne 9,6%, negatywne 20,3%).

Największy wzrost liczby publikacji na swój temat odnotował Paweł Kukiz ( 83%!). Ponadto liczba negatywnych komentarzy na temat znanego muzyka wzrosła o 2,4 pkt%.

Liczba wzmianek na temat Janusza Palikota wzrosła o 78%, znacząco zmienił się także wydźwięk publikacji – liczba informacji o charakterze pozytywnym wzrosła o 10,7 pkt%, zaś o charakterze negatywnym zmalała o 10,5 pkt%.

newspoint kandydaci prezyden 14.04

Wzrost zainteresowania internautów  zanotowała również jedyna kobieta ubiegająca się o urząd prezydenta – Magdalena Ogórek.  Mimo tego, że informacje na jej temat o pozytywnym wydźwięku kształtują się na podobnym poziomie jak w poprzednio badanym okresie to zdecydowanie zmalała liczba negatywnych publikacji ( o 11,3 pkt%).

Największym przegranym nowego rankingu jest Janusz Korwin – Mikke. Choć liczba publikacji na jego temat wzrosła o 43% to zdecydowanie zmienił się wydźwięk wypowiedzi:  odsetek pozytywnych zmalał o 3,2 pkt% a negatywnych wzrósł o 6,7 pkt%.

.


[17.04.2015]

Politycy i partie versus internauci


Newspoint zbadał liczbę materiałów pojawiających się w Internecie na temat liderów największych partii politycznych i okazało się, że w pierwszej połowie kwietnia najwięcej pisano o Ewie Kopacz. Pomimo tego, że o Platformie Obywatelskiej pojawiło się aż o 34% mniej wpisów niż w analogicznym okresie poprzedzającym badanie, a dodatkowo aż 44,1% stanowiły wzmianki o charakterze negatywnym (wzrost o 5,4 pkt%) to liczba publikacji pozytywnych dotyczących pani Premier wzrosła o 3,1 pkt%.

 

Wiceliderem rankingu został Janusz Korwin-Mikke, odnotowując 20% spadek liczby komentarzy na swój temat, podobnie jak w przypadku Ewy Kopacz, wydźwięk korzystnych materiałów nt. lidera KORWiN wzrósł o 3,1 pkt%. Natomiast sama partia zanotowała aż 32% spadek publikacji, odsetek wypowiedzi nacechowanych w porównaniu do innych partii jest nieznaczny i wynosi: 12,8% – wpisy pozytywne, 14,7% – negatywne.

newspoint_artykul_politycy_kwiecien

 

Na ostatnim stopniu podium znalazł się Jarosław Kaczyński z wynikiem 3617 publikacji, z czego aż 43,1% stanowią wpisy negatywne, jednocześnie liczba pozytywnych wzmianek wzrosła o 3,2 pkt%. Na początku kwietnia Prawo i Sprawiedliwość było najczęściej wzmiankowaną w Internecie partią. Może to mieć związek z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej, PiS zanotował również największy odsetek wpisów negatywnych (44,1%), nieznacznie wyprzedzając pod tym względem PO (43,3%).

newspoint_artykul_partie_kwiecien

 

Największym przegranym tej edycji rankingu został Janusz Palikot; o polityku napisano zaledwie 1344 razy (spadek o 57%). W Internecie maleje również popularność liderów pozostałych ugrupowań: Janusza Piechocińskiego (spadek o 52%), Leszka Millera (spadek o 33%) oraz Michała Marusika (spadek o 56%).

.


[16.04.2015]

Kandydaci na prezydenta okiem internetu


Z badania przeprowadzonego przez Newspoint w dniach 31.03.2015 – 13.04.2015 wynika, że liczba publikacji pojawiających się w Internecie na temat wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta zmalała w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni.

W dalszym ciągu największą liczbę publikacji odnotowano u Bronisława Komorowskiego, jednak spadła ona w porównaniu do poprzedniego okresu badania o 17%. Wydźwięk wypowiedzi na temat urzędującego prezydenta nie uległ znaczącym zmianom (pozytywne 8,3%, negatywne 27,4%).

Drugie miejsce, podobnie jak w poprzednim zestawieniu należy do Andrzeja Dudy. Liczba wzmianek na jego temat w Internecie spadła o 29%, jednak wydźwięk tych publikacji pozostał na podobnym poziomie.

Największy spadek liczby publikacji na swój temat ( o 42%!) odnotował Janusz Palikot. Niekorzystnie dla Palikota zmienił się także wydźwięk materiałów. Wzmianki o charakterze pozytywnym zmalały o 5.8 pkt%, zaś o charakterze negatywnym wzrosły o 13.3 pkt%.

newspoint_artykul_prezydenci_kwiecien

Najwięcej w stosunku do poprzednio badanego okresu straciła kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Magdalena Ogórek. Ilość negatywnych komentarzy na jej temat wzrosła aż o 15 pkt%, podczas gdy liczba pozytywnych zmalała o 2.6 pkt%. Dużo stracił także Jacek Wilk, u którego zaobserwowano spadek o 7.9 pkt% informacji o pozytywnym wydźwięku.

Choć liczba publikacji na temat Pawła Kukiza zmalała o 24%  to korzystnie zmienił się ich wydźwięk. Liczba pozytywnych komentarzy wzrosła o 4.8 pkt%, a liczba negatywnych wzmianek spadła o 2.3 pkt%.

W dalszym ciągu spośród wszystkich kandydatów największy, pozytywny odsetek komentarzy, bo aż 15,9% odnotował Janusz Korwin – Mikke.

.


[1.04.2015]

Kandydaci na prezydenta versus internauci


Z badania przeprowadzonego przez Newspoint w dniach 17.03.2015 – 30.03.2015 wynika, że największą liczbę publikacji w Internecie ponownie odnotował Bronisław Komorowski. Jednocześnie odsetek komentarzy negatywnych na temat obecnego prezydenta jest największy i wynosi 27,2% a  pozytywnych najmniejszy  – 7,2% (spadek o 3,4 pkt% w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni).

Również bez zmian, na drugim miejscu, plasuje się Andrzej Duda. W badanym okresie liczba publikacji na jego temat wzrosła o 7%, a wydźwięk wypowiedzi kształtuje się na podobnym poziomie jak dla Bronisława Komorowskiego (pozytywny 9,8%, negatywny – 24,8%).

Tych dwóch kandydatów popieranych przez największe partie wzbudza najwięcej negatywnych emocji, co tylko potwierdza dwubiegunowość polskiej sceny politycznej i polaryzację nastrojów pomiędzy zwolennikami PiS i PO.

newspoint_glowna_kandydaci_marzec_2

Trzecie miejsce pod względem liczby komentarzy należy do Janusza Korwina – Mikke, który w drugiej połowie marca zanotował 20% wzrost liczby wzmianek na swój temat. Wydźwięk materiałów na jego temat nie uległ diametralnym zmianom. Tuż poza podium znalazł się charyzmatyczny muzyk Paweł Kukiz zaliczając aż 51%  wzrost liczby publikacji. Istotny wzrost zainteresowania internautów odnotowali również Adam Jarubas (32%) oraz Jacek Wilk (55%!). Ten ostatni zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurentów jeśli chodzi o liczbę wzmianek o charakterze pozytywnym; przez ostatnie dwa tygodnie wzrosła ona aż o 9,6 pkt%!

Janusz Palikot odnotował aż 32% spadek liczby publikacji na swój temat, jednak znacząco zmienił się wydźwięk wypowiedzi: odsetek pozytywnych wzrósł o 6 pkt% a negatywnych zmalał aż o 9,8 pkt%. Jedyna kobieta, która walczy o fotel prezydenta (postanowiło więcej, ale nie udało im się zebrać podpisów) – Magdalena Ogórek nie wzbudziła w drugiej połowie marca tylu emocji wśród internautów co główni rywale. Liczba materiałów na jej temat nieznacznie spadła (o 4%), a proporcje pod względem wydźwięku publikacji kształtują się na podobnym poziomie, jak w poprzednio badanym okresie.

 .


[17.II.2015]

Liderzy partii w internecie


W okresie 03.02.2015 – 16.02.2015 najwięcej materiałów odnośnie polityków w Internecie ukazało się na temat Ewy Kopacz. Pani premier utrzymała pozycję lidera rankingu, jednak jej popularność w Internecie systematycznie maleje – tym razem zaliczyła 42% spadek publikacji na swój temat.

Drugie miejsce ponowie zajął Janusz Korwin Mikke, liczba publikacji na jego temat wzrosła o 10%.  Wygląda że Internauci wybaczyli już JKM jego styczniowe skandale – odsetek publikacji pozytywnych dotyczących polityka wzrósł o 4,8 pkt% a negatywnych zmalał o 4,2 pkt%.

W przeciwieństwie do poprzedniego rankingu, tym razem Jarosław Kaczyński
okazał się być największym wygranym, znalazł się na podium a liczba wzmianek na jego temat wzrosła o rekordowe 101%. Być może stonowane wypowiedzi prezesa PiS pozytywnie odbijają się na jego wizerunku, odsetek wypowiedzi o sentymencie negatywnym spadł o 6,5%.

 .wykresy_newspoint_5B


[3.II.2015]

Politycy okiem internetu


Z pomiaru przeprowadzonego przez Newspoint wynika, że liderem rankingu popularności pod względem liczby wzmianek w internecie kolejny raz została premier Ewa Kopacz. Jednak w porównaniu do poprzedniego badania, liczba wzmianek na jej temat spadła aż o 35%. Odsetek komentarzy negatywnych nt. pani premier wzrósł o 5,6 pkt % co prawdopodobnie związane jest z kryzysem w górnictwie i rolnictwie.

Spadki nie ominęły innych liderów ugrupowań politycznych, największym przegranym rankingu został Jarosław Kaczyński. Zainteresowanie internautów jego osobą zmniejszyło się aż o 44%. Natomiast Leszek Miller stracił 40%, po medialnym szumie związanym z kandydaturą Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich to o niej pisze się zdecydowanie częściej. Janusz Korwin-Mikke mimo 41% spadku liczby komentarzy na swój temat plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności. Po styczniowym skandalu i utracie stanowiska prezesa KNP założył nową partię – KORWiN i przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii prezydenckiej. Najwyższy wzrost zainteresowania, aż o 31%, odnotował Janusz Palikot, po tym jak intensywnie rozpoczął kampanię prezydencką, którą skrupulatnie relacjonuje na Facebooku i Twitterze. Palikot postawił na kontrowersje – kampania społeczna z wizerunkiem pobitej Ewy Kopacz, okładka Newsweeka z nim samym w trumnie. Jednak te działania niekorzystnie wpływają na wizerunek Palikota – wydźwięk wzmianek negatywnych na jego temat wzrósł aż o 16,7 pkt %.

 ..


[20.I.2015]

Komentarze w internecie a politycy


Z pomiaru przeprowadzonego przez Newspoint wynika, że w okresie 06.01.2015 – 19.01.2015 liderem pod względem liczby komentarzy w internecie jest Ewa Kopacz, która kolejny raz zanotowała znaczny wzrost wypowiedzi na swój temat. Tym razem pisano o niej głównie w kontekście problemów w służbie zdrowia oraz protestów górników.

Na drugim miejscu uplasował się Janusz Korwin Mikke, do mediów przedostała się informacja o jego romansie, co zaowocowało usunięciem go ze stanowiska prezesa KNP. Jarosław Kaczyński odnotował największy spadek liczby wzmianek na swój temat; z drugiego miejsca spadł na czwarte. Nową medialną postacią PiSu staje się Andrzej Duda – kandydat w wyborach prezydenckich.

.wykresy_newspoint_3-a małe

.

Zobacz innych autorów  >>>

/

/

]

 

Skomentuj...