W dniach 19-22 lutego 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna trzecią falę badania preferencji politycznych Polaków.
Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 28 lutego, to wygrałaby je partia Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowałoby 27,5% ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby partia Szymona Hołowni z wynikiem 21,4%. Polska 2050 skutecznie odbiera elektorat Platformie Obywatelskiej, na którą swój głos oddałoby 16,1% respondentów. Dalsze miejsca gwarantujące wejście do parlamentu zdobyłyby Lewica, z 11,3% głosów oraz Konfederacja, którą poparłoby 8,9% Polaków. W parlamencie zabrakłoby miejsc dla polityków związanych z partiami Kukiz 15 oraz PSL. Prawie 8% badanych nie podjęło decyzji, na kogo oddać swój głos.
Z przeliczenia mandatów metodą d’Hondta wynika, że żadne ugrupowanie polityczne nie mogłoby stworzyć rządu większościowego i byłoby zmuszone do stworzenia koalicji parlamentarnej.
Zbadaliśmy także opinie Polaków dotyczące gotowości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i wyboru jednej z dostępnych szczepionek. Tylko 40% respondentów zdecydowanie chce się zaszczepić, z czego połowa szczepionką firmy Pfizer. 29% badanych nie podjęło jeszcze konkretnej decyzji, a 31% Polaków w ogóle nie zamierza się szczepić.
Warto przybliżyć profil ankietowanych, którzy definitywnie nie chcą korzystać z możliwości szczepień. Są to przede wszystkim kobiety oraz osoby w wieku 18-44 lata. Świadomość konieczności szczepień rośnie wraz z wykształceniem. Badani z wykształceniem wyższym są w największym stopniu przekonani do konieczności szczepień. Największą determinację do zaszczepienia się wykazują emeryci. Wśród niezdecydowanych przeważają młodzi mieszkańcy wsi.
Podsumowując, potrzeba zaszczepienia się przeciwko COVID-19 rośnie wraz z wiekiem i wykształceniem.