maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski
 .

.

[23.05.2016]

W sondażu Ariadna sprawdzano, jak wyborcy oceniają działalność publiczną prezydenta Andrzeja Dudy rok po jego sukcesie wyborczym. Odsetek krytyków (46 proc.) prezydenta Andrzeja Dudy (40 proc.) jest większy niż sympatyków (39 proc.). Nie oznacza to, że prezydent nie ma szans na reelekcję, gdyż wygrywa w sondażu wyborczym (z poparciem 34 proc.; drugi jest Donald Tusk 16 proc.). Natomiast prezydent jest krytykowany za zbyt silny związek z PiS, słabą pozycję polityczną i małą aktywność w sporze o Trybunał Konstytucyjny.

 

W sondażu Ariadna (opis metody na dole)* sprawdzano, jak wyborcy oceniają działalność publiczną prezydenta Andrzeja Dudy rok po jego sukcesie wyborczym. Odsetek krytyków (46 proc.) prezydenta Andrzeja Dudy (40 proc.) jest większy niż sympatyków (39 proc.).

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.42.35

Co więcej, jeśli się porówna ocenę roku prezydenta Andrzeja Dudy (39 proc.), to ma on mniej poztywnych wskazań niż były prezydent Bronisław Komorowski (43 proc.).  Pamiętając wynik wyborczy z 2015 roku, należy ostrożenie interpretować te rezultaty. Wyniki te wcale nie oznaczają, że wybory  przegrałby dziś Andrzej Duda. Ma on poparcie sympatyków PiS (90 proc.), zaś inni wyborcy oceniają go negatywnie. Tylko trzeba pamiętać, że wyborcy PiS są zmobilizowani, karnie uczestniczą w wyborach, zaś inni są akcyjni. W sondażach deklarują poparcie, ale niekoniecznie chodzą głosować, chyba że sytuacja wzbudza u nich silne emocje (np. zwycięstwo PO w 2007 roku).

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.42.19

Interpretację tę potwierdzają wyniki pytania o to, na kogo badani by zagłosowaliby w wyborach prezydenckich, gdyby miałyby się one odbyć już teraz. Prezydent Andrzej Duda jest zdecydowanym liderem takiego rankingu (34 proc.). Donald Tusk zajmuje drugą pozycję (16 proc.) i nadal budzi mieszane emocje http://www.politico.eu/article/polands-donald-tusk-problem-european-council-president-second-term-law-and-justice-party-pis/. Nawet gdyby dodać poparcie dla Donalda Tuska i Ryszarda Petru, to wciąż prezydent Andrzeja Duda wygrywa z kandydatem opozycji. Jej problemem nie tylko są „akcyjni” wyborcy, ale także brak dobrego lidera.

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.42.44

Istotą prezydentury nie jest utrzymanie władzy. Dlatego Andrzeja Dudę powinna niepokoić ta polaryzacja opinii, wedle której budzi on zaufanie głównie zwolenników PiS, zaś inni wyborcy są krytyczni.

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.47.20

Przedmiotem krytyki są zbyt bliskie związki z PiS (52 proc.). W społecznych wyobrażeniach prezydent powinien pełnić rolę arbitra ponad partyjnymi podziałami. Oczekuje się też od niego silniejszej pozycji, a badani postrzegają prezydenta Andrzeja Dudę jako zależnego od prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W ich mnienimaniu politykę bezpieczeństwa zdominował Antoni Macierewicz. Prezydent Andrzej Duda przejawia zaś większą aktywność na polu polityki zagranicznej, ale wciąż jej idea nie jest rozumiana przez przeciętnych Kowalskich. Próbę uzyskania większego wpływu na politykę unijną, kosztem m.in. kanclerz Angeli Merkel, odbierają jako politykę zarządzania przez kryzys („kłótliwość”). Oceniają, że podczas tego ostatniego roku pogarszyła się reputacja Polski na arenie międzynarodowej.

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.47.30

Papierkiem lakmusowym dla prezydenta Andrzeja Dudy jest spór o Trybunał Konstytucyjny. Badani oczekują, że prezydent będzie architektem porozumienia. Andrzej Duda nie podejmuje takiej inicjatywy. Co więcej, aż 54 proc. badanych uważa, że naruszył standardy demokracji, nie przyjmując przysięgi od 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji.

Zrzut ekranu 2016-05-23 o 10.47.42

Prezydent jest w swoistej pułapce. Bliskie związki z PiS są krytykowane przez niemal wszystkich wyborców (poza sympatykamii partii Jarosława Kaczyńskiego). Inicjatywa oznacza tarcia na linii z prezesem PiS. Ilustracją są obchody szóstej rocznicy tragedii smoleńskiej. Prezydent podczas swojej przemowy skupił się na przebaczeniu i apelu, by „zabliźniła się rana smoleńska”. Tymczasem prezes PiS, w kontrze do prezydenta, nawoływał do „wymierzenia odpowiedniej kary” winnym tragedii smoleńskiej. Tarcia pomiędzy prezydentem a prezesem stały się gorącym tematem w mediach i nie służyły obozowi PiS. Zamiast gry na dwóch różnych fortepianach, czyli gospodarowanie różnych elektoratów, powstała dysharmonia. Ukształtowanie nowego, własnego modelu prezydentury, wynegocjowanego z obozem PiS, to wyzwania na kolejne lata dla prezydenta Andrzeja Dudy.

Raport prezentuje wyniki badania przeprowadzonego w dniach  14-18 maja 2016 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1019 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.