Prawie połowa Polaków chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę – tak wynika z badań przeprowadzonych dla money.pl. „Solidarność” nie chce jednak słyszeć o liberalizowaniu prawa. Związkowcy gotowi są „wyjść na ulice” w jego obronie.

 

Badania przeprowadzono pomiędzy 13 a 16 kwietnia przy pomocy internetowych ankiet panelu Ariadna. 91 proc. badanych zadeklarowało, że o zakazie handlu słyszało. 44 proc. badanych chce likwidacji zakazu handlu w niedzielę, z czego połowa odpowiedziała: „zdecydowanie należy znieść zakaz handlu”, a druga połowa – „raczej należy znieść zakaz handlu w niedzielę”. 41 proc. badanych było przeciwnych zniesieniu ograniczenia, a 15 proc. nie miało na ten temat zdania.

 

Zaledwie 9 proc. ankietowanych było zaskoczonych faktem, że zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje sklepów, w których za ladą stoi właściciel.

57 proc. badanych zadeklarowało, że nie robiła i nie będzie robić niedzielnych zakupów na stacjach benzynowych. 22 proc. uznało, że zakaz nie wpłynie na częstotliwość takich zakupów. Zaledwie 4 proc badanych przyznało, że choć wcześniej nie robiła niedzielnych zakupów na stacjach, to po wprowadzeniu zakazu zaczęła je robić.

 

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 13-16 kwietnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1042). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl