[]
maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. marketingu politycznego
Uniwersytet Warszawski

 

[10.X.2014]

1. Metamorfoza Ewy Kopacz

Po tym jako Ewa Kopacz została premierem i wygłosiła swoje expose nastąpiła radykalna zmiana jej wizerunku. Premier Ewa Kopacz jest postrzegana bardziej pozytywnie niemal na wszystkich wymiarach w porównaniu z pomiarem sprzed miesiąca, np. skuteczny polityk +9pp, kompetentny +9pp, silny i zdecydowany +9 pp. Wcześniej, nawet będąc marszałkiem, pozostawała w cieniu Donalda Tuska. Powodem metamorfozy wizerunkowej jest to, że teraz stała się jednym z najważniejszych polityków w Polsce. To także efekt expose, które zostało dobrze ocenione przez Polaków, po którym uzyskała wizerunkowy kredyt, charakterystyczny w pierwszym okresie rządów.

Premier Ewa Kopacz w pomiarze sprzed miesiąca gorsze oceny uzyskiwała pod względem cech „twardych”: „skuteczności”, „siły”, „dopasowania na czas kryzysu na Ukrainie.” Teraz znacząco zmniejszyła dystans do Jarosława Kaczyńskiego, czy Leszka Millera. Natomiast po raz pierwszy, dzięki wzrostowi pozytywnych ocen, stała się liderem cech miękkich, tak jak „zaufanie”, czy „uczciwość”.

Premier Ewa Kopacz starała się w czasie pierwszych tygodni swojego urzędowania zmniejszyć tzw. dystans władzy, który powstał po latach rządów premiera Donalda Tuska. Osiągnęła wraz z Jarosławem Kaczyńskim – najwyższe, 15% poparcie na wymiarze „dostosowanie do potrzeb przeciętnych Polaków”. Natomiast słabością premier pozostają relatywnie niskie oceny pod względem patriotyzmu.

2. Jarosław Kaczyński – najsilniejsza marka polityczna wśród liderów partii

Jarosław Kaczyński zajął w niniejszym badaniu pierwsze miejsce w rankingu pod względem siły wizerunku (65 pkt; spadek – 2pp w ciągu miesiąca). W zeszłym miesiącu liderem był Donald Tusk (84 pkt), a premier Kopacz (64 pkt) nie była wtedy jeszcze uwzględniona w rankingu. Jarosław Kaczyński wyprzedza panią premier o 1 pkt, różnica jest w granicach błędu statystycznego. Walczą niemal ramię w ramię o palmę pierwszeństwa.

Jarosław Kaczyński jest liderem takich cech jak patriotyzm, skuteczność. Jarosław Kaczyński po odejściu Donalda Tuska zyskał zwłaszcza na wymiarze siły (+ 7pp), a także postrzeganej kompetencji (+5pp). Warto zaznaczyć, że pomimo największego odsetka sympatyków PiS spośród elektoratów różnych partii, lider PiS jest oceniany gorzej niż Leszek Miller, pod względem lubienia. Jarosław Kaczyński ma charyzmę, wizerunek prawicowego lidera, ale trudno mu przyciągać nowych wyborców, zwłaszcza aideologicznych, czy zorientowanych bardziej centrowo. PiS opiera się na Jarosławie Kaczyńskim, ale też jest jej ograniczeniem w pozyskiwaniu nowych wyborców – chociaż ten problem jest mniejszy niż przed laty. Słabsze od oczekiwań są jego oceny jako „polityka na czas kryzysu na Ukrainie” 12% (Kopacz 13%, Miller 14%). Można je interpretować tym, że polskie społeczeństwo w coraz większym stopniu oczekuje bardziej asekuracyjnej polityki w sytuacji ukraińskiego kryzysu, coraz bardziej lęka się reakcji odwetowych ze strony Rosji.

3. Leszek Miller – żelazny kanclerz, ale da się lubić

Leszek Miller zajmuje trzecie miejsce pod względem atrakcyjności wizerunku (60pkt; wzrost + 2pp) i niewiele ustępuje liderom. Jest dobrze oceniany pod względem siły, stanowczości. Jest też stosunkowo dobrze postrzegany pod względem otwartości, sympatii, czy kompetencji (biorąc pod uwagę trzy razy mniejszą proporcję sympatyków SLD w porównaniu do PiS). Jego słaba strona w oczach respondentów to uczciwość.

4. Janusz Palikot – 35 pkt

Pomiędzy trójką liderów, a pozostałymi przywódcami partii, jest niemal dwukrotna różnica w liczbie punktów. Janusz Palikot (wcześniej nie uwzględniany w rankingu) jest dobrze oceniony pod względem tolerancji, otwartości, a także stosunkowo korzystnie na wymiarze siły. Słabą jego stroną jest postrzeganie jego kompetencji, zwłaszcza w sytuacjach tak trudnych jak czas kryzysu na Ukrainie.

5. „Fenomen” Janusza Korwin- Mikkego 32 pkt

Jest postrzegany przez swój elektorat, zwłaszcza młodych ludzi jako silna osobowość, patriota, a jednocześnie nie jest to „polityk na czas kryzysu na Ukrainie”. Ta niespójność nie ma wpływu na sympatię, którą rodzi w tej grupie wyborców.

6. Janusz Piechociński – 29 pkt

Odsetek pozytywnych ocen lidera PSL dokładnie pokrywa się z wielkością elektoratu jego partii. Wyborcy PSL doceniają swojego lidera pod względem każdej cechy (zwłaszcza patriotyzmu), zaś inni raczej są impregnowani na zalety wicepremiera.

 []

Pobierz raport  >>>

[]

Zobacz inne artykuły >>>

[]

[]

Skomentuj...