Znaczenie ma sytuacja polityczna w kraju. Takie wnioski płyną z przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski sondażu. 56 proc. ankietowanych czuje się bezpiecznie. Przeciwnego zdania jest 28 proc. badanych.

Na pytanie „czy osobiście czujesz się w Polsce bezpiecznie” 45 proc. odpowiedziało, że „raczej tak”, a 11 proc. „zdecydowanie tak”. Natomiast wśród osób, które nie czują się bezpiecznie 21 proc. stwierdziło, że „raczej nie czuje się bezpiecznie”, a 7 proc., „zdecydowanie nie”. 16 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „trudno powiedzieć”, czy czuje się bezpiecznie.

Slajd9

Co ciekawe, poczucie bezpieczeństwa zależy od poglądów politycznych. Najbezpieczniej czują się wyborczy PiS (82 proc.) i Kukiz’15 (79 proc.). Mniejsze poczucie bezpieczeństwa mają wyborcy PO (73 proc.) i Nowoczesnej (58 proc.).

Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że nie czuje się bezpiecznie w Polsce 42 proc. wyborców Nowoczesnej. Takie same odczucia ma też co piąty sympatyk PO. Natomiast wśród zwolenników PiS i Kukiz’15 nie czuje się bezpiecznie po 10 proc. badanych.

.

.

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-11-16 o 12.32.45

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 19-22 stycznia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1040). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl