Politycy mają duży wpływ na Trybunał Konstytucyjny i przez to nie jest on w pełni niezależny. Tak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonym na panelu Ariada.

W sondażu na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, co sądzą o Trybunale Konstytucyjnym kierowanym przez Julię Przyłębską. Na pytanie: „Jak ogólnie oceniasz Trybunał Konstytucyjny w Polsce”, najwięcej badanych, bo 38 proc. miało o nim negatywne zdanie. Pozytywnie pracę TK oceniło z kolei 25 proc. respondentów. Duża grupa ankietowanych – 37 proc. – nie potrafiła zająć stanowiska w tej sprawie.

Z kolei w ocenie tego, czy Trybunał Konstytucyjny jest w pełni niezależny, ankietowanym bliżej do stanowiska opozycji, która uważa, że wyroki wydawane są pod dyktando Nowogrodzkiej, niż tego prezentowanego przez PiS. 41 proc. badanych uważa, że TK nie jest w pełni niezależny. Głosów przeciwnych jest 38 proc. Z sondażu wynika również, że w ocenie Polaków politycy mają duży wpływ na działania Trybunału Konstytucyjnego. Tak sądzi zdecydowana większość, bo aż 68 proc.
Blok GWP (13lip18)

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2018-04-18 o 15.07.43

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 13-16 lipca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1042). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl