Sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego może stanowić poważny problem wizerunkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy – wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.

 

Badani byli pytani o to, kto, ich zdaniem, ma rację ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. I tak, najwięcej, bo 43 proc. stwierdziło, że „trudno powiedzieć”, a jedynie o 1 pkt proc. mniej (42 proc.) wskazało Sąd Najwyższy. Zaledwie 15 proc. badanych twierdzi, że rację ma prezydent.

Zrzut ekranu 2017-06-06 o 15.46.38

Równie zdecydowani byli badani przy odpowiedzi na pytanie, czy Mariusz Kamiński powinien podać się do dymisji i ustąpić z funkcji koordynatora służb specjalnych. 51 badanych odpowiedziało „tak” (z czego 34 proc. – zdecydowanie tak, a 17 proc. – raczej tak), podczas gdy „nie” – 18 proc. (10 proc. – raczej nie, 8 proc. – zdecydowanie nie). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 31 proc.

Slajd4

Za podaniem się Kamińskiego do dymisji opowiedziała się zdecydowana większość wyborców PO (88 proc. na „tak”, wobec 3 proc. na „nie”) oraz Nowoczesnej (69 proc. na „tak”, 19 na „nie”). W obronie koordynatora służb specjalnych stają wyborcy PiS oraz Kukiz’15, choć tu różnice w głosach są niewielkie.

 

Wyniki sondażu wskazują, że niezależnie od kwestii merytorycznych, sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, może stanowić poważny problem wizerunkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy. Co najmniej w interesie politycznym prezydenta jest poważne potraktowanie sprawy i przekonanie do swoich racji najliczniejszej obecnie grupy Polaków (43%), którzy na razie nie wiedzą co sądzić o tym wszystkim – uważa dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-06-06 o 15.48.14