Według sondażu dla WP, przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu Ariadna, zaproszenie Donalda Tuska na obchody 11 listopada to była dobra decyzja prezydenta. Ale inna jego decyzja nie spotkała się już z takim entuzjazmem.

 

Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy na Święto Niepodległości przybył do Warszawy były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Kiedy składał wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, słychać było gwizdy i buczenie.  Ale mimo krytyki z różnych stron zdecydowana większość ankietowanych przyjęła to zaproszenie pozytywnie.

Tak oceniło zaproszenie Tuska aż 61 proc. respondentów. Jedynie 12 proc. ocenia je negatywnie. 27 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.  Najwięcej osób, którym podobał się gest Dudy, jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej (98 proc.) i Nowoczesnej (97 proc.). Wśród nich też jest najmniej tych, którzy odnoszą się do tego zaproszenia negatywnie.  Nawet w obozie PiS 56 proc. ankietowanych odnosi się do tego pozytywnie.

GWP_11

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-11-16 o 12.32.45

Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 10-13 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI