Prace komisji weryfikacyjnej śledzi większość Polaków. Według sondażu WP, aż 68 proc. ankietowanych     „zna choćby tylko ze słyszenia sprawę afery reprywatyzacyjnej w Warszawie”. Przykuwa ona uwagę głównie wyborców PO (89 proc.), Nowoczesnej (79 proc.) i PiS (74 proc. ankietowanych).

 

Samo powołanie komisji jest pozytywnie oceniane przez Polaków (42 proc.). W tej grupie są głównie wyborcy PiS (68 proc.), Kukiz’15 (49 proc.) oraz Nowoczesnej (42 proc.). Przeciwnikami powołania składu jest 26 proc., a 32 proc stwierdziło, że „trudno powiedzieć”.

Według sondażu, postać Hanny Gronkiewicz-Waltz negatywnie wpływa na wizerunek i poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Tak uważa 53 proc. ankietowanych. Z kolei 38 proc. osób twierdzi, że nie ma wpływu. Tylko 9 proc. jest za tym, że prezydent Warszawy stanowi pozytywny wpływ na poparcie dla PO.

Wyniki badania potwierdzają, że aktualna prezydent Warszawy to poważne obciążenie dla Platformy Obywatelskiej. Większość dorosłych Polaków (54%) jest zdania, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji w związku z tzw. „aferą reprywatyzacyjną” i ma negatywny wpływ na wizerunek i poparcie dla swojej partii (53%). Teoretycznie los Pani Prezydent powinien się wydawać przesądzony. Ale z drugiej strony ponad połowa badanych (54%) twierdzi, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji służy wyłącznie celom politycznym, co oznacza, że Grzegorz Schetyna ciągle ma pole manewru i szansę na wycofanie się na z góry upatrzone pozycje zamiast podanie okopu i ucieczkę w popłochu – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zrzut ekranu 2017-07-04 o 23.38.28


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1056). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.