Mija dziewięć lat od katastrofy smoleńskiej. Według badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że ponad połowa ankietowanych uważa, że przyczyny tragedii nie zostały w pełni wyjaśnione.

 

W lipcu 2011 roku, tzw. komisja Millera (szef MSWiA w rządzie Donalda Tuska) przedstawiła raport o katastrofie smoleńskiej. Nie zawierał on jednej, konkretnej przyczyny.Raport Komisji Millera był podważany, głównie przez polityków PiS, a ich wątpliwości podzielała i podziela po dziewięciu latach duża grupa Polaków.

51 proc. uczestników najnowszego badania dla Wirtualnej Polski uważa, że przyczyny katastrofy smoleńskiej nie zostały w pełni wyjaśnione. W porównaniu z ub. rokiem, kiedy postawiliśmy to samo pytanie, stanowi to wzrost aż o 6 proc. O wyjaśnieniu przyczyn jest przekonanych 33 proc. ankietowanych (-4 proc.). Niezdecydowane jest 16 proc. badanych (- 2 proc).

Widać wyraźną różnicę w odpowiedziach wyborców PiS I Platformy Obywatelskiej. Pierwsi z nich w 76 proc. są przekonani, że przyczyny katastrofy nie zostały wyjaśnione, drudzy takie zdanie mają jedynie w 27 proc.

Wyniki GWP (5kwi19)

 

Jako przyczynę katastrofy najwięcej, bo 37 proc. uczestników badania, wskazało na błąd pilotów oraz rosyjskich kontrolerów lotu z wieży lotniska w Smoleńsku. Wyłącznie o błędzie kontrolerów jest przekonanych 13 proc. ankietowanych, a o błędzie pilotów – 6 proc. 24 proc. badanych uważa, że katastrofa była efektem zamachu na prezydencki samolot.

asd

 

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 5-8 kwietnia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1090). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Wybierz pliki