maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

.

[5.VII.2015]

Respondenci oceniali liderów partii politycznych (nowych projektów wyborczych) pod względem 11 cech. Kiedy w badaniu Beata Szydło zastąpiła Jarosława Kaczyńskiego, to wówczas ona stała się liderem ocen (28 proc). Wyprzedziła Pawła Kukiza, którego notowania (25 proc.) znacznie się pogorszyły w porównaniu z czerwcem (- 15 pkt proc.). W pojedynku z kandydatką PiS na premiera przegrywa też Ewa Kopacz (23 proc.) pod względem 9 spośród 11 cech. Pozostali liderzy partyjni uzyskiwali znacznie gorsze oceny. Czy jak niegdyś pojedynek Tuska i Kaczyńskiego, teraz Kopacz i Szydło ma taką siłę przyciągania, aby zdominować scenę polityczną, kosztem innych przywódców?  Z tym pojedynkiem związane jest pewne zagrożenie, które ujawniły rezultaty badania wizerunkowego.

Badanie wizerunkowe zostało przeprowadzony w dniach 29 czerwca –  2 lipca  2015 roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1018 osób. Wybrani politycy byli oceniani pod względem 11 cech (patrz: tabela na dole). Średnie ocen posłużyły jako wskaźnik siły wizerunku polityka.

.

A25_Refrendum_Jowy_i_elektoraty_Kukiza

.

Najlepiej w badaniu postrzegana była Beata Szydło (średnia 28 proc.). W sondażu przed dwoma tygodniami umieszczono prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Średnia jego ocen wynosiła 20 proc i wówczas był drugi w rankingu. Wynik nowego badania wskazuje na skuteczność strategii ekspozycji Beaty Szydło jako kandydatki PiS na premiera przed październikowymi wyborami.

Prezes Jarosław Kaczyński ma duży negatywny elektorat, zaś Beata Szydło może być bardziej wiarygodna jako kandydatka tzw. „zmiany”.  Nastroje niezadowolenia dotychczas gospodarował Paweł Kukiz. W tym badaniu był drugi, a jeszcze dwa tygodnie temu zdeklasował swoich rywali jako swoisty trybun ludowy. Na skutek błędów Pawła Kukiza część owych niezadowolonych, aideologicznych wyborców, o umiarkowanych poglądach może przyciągnąć Beata Szydło. To wydaje się być plan polityków PiSu, aby wprowadzeniem Beaty Szydło, uzyskać tych dodatkowych kilka punktów procentowych, dających samodzielną większość w Sejmie.

Paweł Kukiz (25 proc.) traci w sondażach partyjnych, a także w badaniu wizerunkowym. Kolosalny spadek średniej ocen (aż o 15 pkt. proc.) jest związany nie tylko z tym, że w poprzednim badaniu jego adwersarzem był Jarosław Kaczyński. Jest także efektem licznych błędów Pawła Kukiza, m.in.: brakiem klarownej strategii (źle zabrzmiał przekaz o braku programu); rzekomych sporów personalnych na zapleczu (np. z prezydentem Lubina); małej obecności w debacie publicznej, nawet jeśli dotyczy ona referendum (na temat JOWów), nawiązaniem współpracy z osobami, które nie pasują do umiarkowanej, pragmatycznej grupy docelowej (opis w poprzednim tekście). Jeszcze dwa tygodnie temu sondaże przeliczane na mandaty wskazywały, że Paweł Kukiz mógłby wprowadzić do Sejmu aż około 100 posłów. Teraz poparcie stopniało, więc i liczba potencjalnych mandatów. Być może to sygnał dla Pawła Kukiza, aby nie zapraszać na listy przywódców kanapowych partii, ale  wokół wybranych idei zebrać lojalną grupę osób. Za wcześniej ogłaszać koniec Pawła Kukiza, ale w badaniu wizerunkowym otrzymuje jeszcze nie od wyborców, ale od respondentów żółtą kartkę.

Kolejnym zagrożeniem dla Pawła Kukiza jest to, że scenę polityczną zdominuje spór pomiędzy Beatą Szydło, a premier Ewą Kopacz.

.

698124a435147195961f78ab9e0c4c61

.

Kandydatka PiS na premiera wygrywa z Ewą Kopacz (23 proc.) pod względem 9 spośród 11 cech. Co więcej, te dwie cechy (tolerancja; przywództwo na czas kryzysu na Ukrainie) nie są uważane obecnie przez respondentów jako ważne kryteria  oceny polityków. Trzeba oczywiście pamiętać, że odsetek wskazań danego polityka jest w dużej mierze zależny od wielkości elektoratu danej partii, więc Beata Szydło jest tu faworytką. Zwłaszcza, że nastroje nie są korzystne dla partii rządzącej.

Pojedynek pomiędzy paniami jest korzystny nie tylko dla lepiej ocenianej Beaty Szydło, ale też dla premier. Jeśliby zdominował scenę polityczną,  to część byłych wyborców PO, raczej opowiedziałaby się za premier niż kandydatką PiS, kosztem nowych projektów politycznych (np. Nowoczesnej PL) zagrażających partii rządzącej.

c55333fdb09a530f367d9667b5f4ad80

Mapa wizerunkowa (analiza korespondencji) – im bliżej dana cecha polityka, tym bardziej go wyróżnia, fot. tajnikipolityki

Pojedynek pomiędzy Beatą Szydło a Ewą Kopacz jest jak na razie korzystny dla PiS i PO, ale związane jest z nim zagrożenie. Premier Donald Tusk i Jarosław Kaczyński dominowali na scenie politycznej, ale tworzyli wyraziste przeciwieństwo. Na mapie wizerunkowej (jak one powstają, odsyłam do poprzednich tekstów) premier Ewa Kopacz i Beata Szydło pojawiły obok siebie, jako podobne. Być może to jeszcze kwestia narzucenia wyrazistego podziału, ale jak na razie obie panie starają się gospodarować podobne cechy (z lepszym skutkiem Beata Szydło). Zagrożenie jest takie, że gdy będą one podczas kampanii podobne do siebie, taki pojedynek na dłuższą metę nie będzie budzić zainteresowania i tworzy się miejsce dla innego polityka. Ze względu na potencjał PO i PiS, taki trzeci gracz ma niewielkie szanse, aby się przebić. Niemniej jednak ma teoretycznie szanse zdobyć poparcie przy dwóch – jeszcze postrzeganych jako podobne – liderkach. Jak na razie oceny innych przywódców są relatywnie słabe.

.

Do których partii politycznych Twoim zdaniem pasuje to stwierdzenie?, fot. tajnikipoityki

.

* Pomiar został przeprowadzony w dniach 29 czerwca –  2 lipca roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1018 osób dobranych z panelu Ariadna. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

*fot. Beata Szydło/facebook

.

Pobierz raport: Wizerunki partii i liderów  >>>

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...