Prezydent Andrzej Duda może być spokojny, nikt nie depcze mu po piętach – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Według Polaków szanse na prezydenturę mają nie tylko politycy.

 

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę, udział w nich wzięłoby 63 proc. badanych. Do urn nie poszłoby z kolei 22 proc. respondentów. Ci, którzy zamierzają głosować, wskazali swoich faworytów.

Zaskoczenia nie ma – nie doszłoby do zmiany prezydenta. Liderem sondażu okazał się bowiem Andrzej Duda. Wskazało go 36 proc. badanych. Inni są daleko w tyle.

Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się kolejno prezydent Słupska Robert Biedroń (9 proc.) i szef Rady Europejskiej Donald Tusk (7 proc.). W pierwszej piątce są też Jerzy Owsiak (6 proc.) i były prezydent Bronisław Komorowski (6 proc.).

Detektor_GWP_HANDEL_5_18

.

Prezes WOŚP i były Prezydent RP wyprzedzili Pawła Kukiza (4 proc.), Jolantę Kwaśniewską (4 proc.) czy nawet prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (3 proc.). 2 proc. respondentów chciałoby, by prezydentem został szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sondażu uwzględniono też takie osoby jak: Włodzimierz Czarzasty, Tomasz Lis, Magdalena Ogórek, Barbara Nowacka, Adrian Zandberg, Ryszard Petru, Rafał Ziemkiewicz. Na nich wskazało jedynie po 1 proc. ankietowanych. 16 proc. badanych nie wybrało nikogo.

 

.

.

 

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-11-16 o 12.32.45

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 02-05 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1046). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl