maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

.

.

[18.XI.2015]

Polacy pozytywnie oceniają wybór Beaty Szydło na premiera (49 proc. badanych w sondażu Ariadna). Podczas dzisiejszego expose premier powtórzyła obietnice z kampanii, dając gwarancję ich realizacji. Brak było konkretów, informacji o nowych źródłach ich finansowania. Expose było swoistym zakładem ze społeczeństwem. Jeśli ku zaskoczeniu krytyków Beata Szydło wprowadzi w czyn owe obietnice w ciągu stu dni, będzie rządzić przez całą kadencję. Jeśli nie, będzie „zderzakiem” prezesa Jarosława Kaczyńskiego, służącym rozliczeniu się z postulatów kampanii.

Zrzut ekranu 2015-11-18 o 15.43.27

Polacy pozytywnie oceniają wybór Beaty Szydło na premiera (49 proc. badanych w sondażu Ariadna). Podczas dzisiejszego expose premier powtórzyła obietnice z kampanii, dając gwarancję ich realizacji . Brak było konkretów, informacji o nowych źródłach ich finansowania. Ekonomiści wątpią w możliwość szybkiego spełnienia postulatów. Nie sposób pozyskać środki finansowe na realizację wszystkich obietnic, z czego większość badanych zdaje sobie sprawę.

1

Przed premier Beatą Szydło  problem ogromnych społecznych oczekiwań. Są one rozbudzone obietnicami PiS głoszonymi podczas kampanii, ale także dziś zostały powtórzone podczas expose. Nie pojawiła się mapa drogowa realizacji obietnic, nie podano konkretnych terminów. Premier zasugerowała, iż będą one zrealizowane w ciągu stu dni, ale dotyczy to raczej projektu ustaw, nie spełnienia postulatów.

Zrzut-ekranu-2015-11-09-o-15.02.52

Expose było swoistym zakładem ze społeczeństwem. Jeśli ku zaskoczeniu krytyków premier Szydło wprowadzi w czyn owe obietnice w ciągu stu dni, dzisiejsze expose uzyska wiarygodność, będzie rządzić przez całą kadencję. Jeśli nie, będzie „zderzakiem” prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli realizatorką niepopularnych decyzji, a potem prezes PiS stanie na czele rządu. Rzekoma tymczasowość odbiera autorytet Beacie Szydło. Badani są podzieleni co do słuszności tej narracji, 34 proc.  ją podziela, 40 proc. sądzi, że Beata Szydło będzie premierem przez całą kadencję.

5

Nikt nie ma złudzeń, co do znaczenia prezesa PiS w tym kolektywnym rządzie. Większość (74 proc.) badanych sądzi, że prezes PiS będzie miał duży wpływ na rząd. W związku z tym przyszłą Radę Ministrów może czekać rozproszenie odpowiedzialności i paraliż decyzyjny. Ponadto, kilku ministrów o silnej pozycji może realizować autonomiczną politykę.

.

Ten problem niejako było widać podczas expose. Było mało konkretów, expose było na ogół powtórzeniem haseł z kampanii wyborczej, na przykład na temat polityki zagranicznej. Zręczne było odwołanie się do kwestii bezpieczeństwa, gdyż Polacy po tragedii paryskiej boją się zamachów terrorystycznych (http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sondaz-polacy-boja-sie-zamachow-i-sa-przeciw-przyjmowaniu-uchodzcow/j9fr2x#.VktBvqR1eZc.twitter). W czasie kryzysów rośnie zaufanie do rządzących, więc w tym kontekście zręczne było odwołanie się do różnych poziomów bezpieczeństwa (militarnego, energetycznego).

Prawdopobnie silni ministowie w rządzie PiS będą prowadzić tę politykę dość autonomicznie. Ciekawe, że wśród najlepszych ministrów Beaty Szydło są wskazywani przez badanych tzw. „jastrzębie”, np. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zrzut ekranu 2015-11-18 o 15.42.55

Dzisiejsze expose  Beata Szydło pokazywało, że będzie ona realizatorką wyborczych obietnic. Jeśli jej się noga podwinie, premierem będzie prezes Jarosław Kaczyński, który tuż po premier wygłosił swoje bardziej ideologiczne expose, program swoistej rewolucji konserwatywnej.

.

Badanie przeprowadzono na zlecenie www.tajnikipolityki.pl w dniach 13-17 listopada 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1026 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.


fot. Przekazanie urzędu Beacie Szydło przez Ewę Kopacz, pamiątkowe zdjęcie i posiedzenie Rady Ministrów./KPRM flicr

2 komentarze to “Sondaż: pozytywne oceny Beaty Szydło, premiera „zderzaka””
  1. Anonim

    A gdzie zostaly te badania przeprowadzone? odpowiedz wschod polski i w kosciolach.

  2. aleksander

    Badanie przeprowadzono na zlecenie http://www.tajnikipolityki.pl w dniach 13-17 listopada 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1026 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

    Reprezentatywność próby także dla preferencji politycznych.