maliszewski2222

dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski
[25.VIII.2015]

Polepszają się oceny działalności publicznej prezydenta Andrzeja Dudy (48 proc pozytywnych ocen, wzrost o 5 pp.). Wniosek prezydenta o referendum dotyczy spraw ważnych dla dużej części społeczeństwa, np.: niemal 90 proc. respondentów jest za obniżeniem wieku emerytalnego. Badanie było realizowane 21-24 sierpnia, więc mały wpływ na wyniki miała tzw. afera „kilometrówkowa”. Dobre rezultaty nie powinny uśpić czujności prezydenta, gdyż jest on krytykowany za zbyt bliskie związki z PiS (31 proc.), hierarchami Kościoła katolickiego (34 proc.). Nadzieję badanych budzi koncepcja prezydenta budowy baz NATO w Polsce (47 proc.). Realizacja stawianych celów nie będzie łatwa, tym bardziej że prezydent Andrzej Duda otrzymał pierwszą „czarną polewkę” w polityce zagranicznej.

act

Jak oceniasz pierwsze tygodnie aktywności publicznej prezydenta Andrzeja Dudy? Takie pytanie zadano w badaniu Ariadna przeprowadzonym w dniach 21  – 24 sierpnia 2015 roku ogólnopolskiej próbie Polaków (N=1018). 48 proc. respondentów, deklarujących chęć głosowania w wyborach, pierwsze działania prezydenta  ocenia pozytywnie. Podobne pytanie o działalność publiczną jeszcze wtedy prezydenta elekta zadano w czerwcu i wówczas te oceny były nieznacznie gorsze (wzrost pozytywnych ocen o 5 punktów proc.). Zmalała liczba osób, które negatywnie oceniały pierwsze tygodnie działań prezydenta (25 proc., spadek o 3 pp.)

Wniosek prezydenta o referendum w dniu wyborów jest krytykowany przez oponentów, ale dotyczy ono spraw ważnych dla dużej części społeczeństwa. Niemal 90 proc. respondentów chce obniżenia wieku emerytalnego, więc takie działania rodzą sympatię wyborców.

Dobre rezultaty nie powinny uśpić czujności prezydenta. Jest on krytykowany za zbyt bliskie związki z hierarchami Kościoła katolickiego (39 proc.). Spadł o 5 pp odsetek ocen osób uznających, że te relacje mają prawidłowy charakter.

kk

Przed prezydentem stoi jednak dylemat, jak pogodzić zaangażowanie w kampanię PiS (Andrzej Duda chciałby współpracować z Beatą Szydło jako premier) z postulatem bycia prezydentem wszystkich Polaków. Spór m.in. w kwestii referendum z premier Ewą Kopacz rodzi zagrożenie dla prezydenta Andrzeja Dudy, iż jest on zbyt blisko związany z PiS. Na razie jednak tylko 31 proc. badanych dokonuje takich negatywnych ocen.

pis

Na wyniki nie miało także jeszcze wpływu to, że prezydent Andrzej Duda otrzymał pierwszą czarną polewkę w polityce zagranicznej. Prezydent wymienił publiczne wyrażenie woli przystąpienia Polski do grupy negocjującej rozwój sytuacji na Ukrainie, czyli do tzw. formatu normandzkiego. Ten postulat został odrzucony przez Petro Poroszenkę.

Podobnie trudno będzie realizować prezydentowi Andrzejowi Dudzie koncepcję Newport Plus. Jej celem jest to, aby podczas przyszłorocznego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie przywódcy państw i rządów krajów członkowskich podjęli decyzję o zwiększeniu liczby żołnierzy NATO w Polsce i innych krajach regionu. Zapowiedź Andrzeja Dudy była krytykowana w niemieckich mediach. Komentator „Sueddeutsche Zeitung” stwierdził, że nowy prezydent Polski kwestionuje wypracowany z wielkim trudem kompromis z Newport. Andrzej Duda – zdaniem komentatora – zdaje się nie przyjmować do wiadomości, że ustalenia te brały pod uwagę z jednej strony fakt, iż wschodnioeuropejscy członkowie NATO czują się zagrożeni przez agresywne działania Rosji, z drugiej zaś, że inni członkowie Sojuszu obawiają się nowej spirali zbrojeń.

Zrzut ekranu 2015-08-25 o 18.40.19

Koncepcja prezydenta budowy baz NATO w Polsce budzi nadzieje Polaków (47 proc. badanych).  Co więcej, aż 49 proc. badanych uważa, że bazy NATO są potrzebne, aby zwiększyć bezpieczeństwo Polski w sytuacji kryzysu na Ukrainie (więcej wyników na www.tajnikipolityki.pl).  59 proc. ocenia, że w związku z kryzysem na Ukrainie prezydent jest odpowiednio zaangażowany politycznie i zgodnie z interesem Polski. Polacy obawiają się zbyt dużego zaangażowania i sankcji ze strony Rosji. „Czarna polewka” od prezydenta Poroszenko, choć to prestiżowa porażka dyplomatyczna, w budowaniu zaufania Polaków niekoniecznie zaszkodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

ufa

Badanie było realizowane 21-24 siepnia, więc mały wpływ na wyniki miała tzw. afera „kilometrówkowa”. Po zaprzysiężeniu, podobnie jak inni prezydenci, Andrzej Duda uzyskał kredyt zaufania. Niemal połowa wyborców (46 proc) mu ufa. Ten wzrost (+4 pp.) jest jednak znacznie mniejszy niż dla jego poprzedników, np. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, czy śp. Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Lech Kaczyński szybko to zaufanie stracił, m.in. podczas sporów z premierem Donaldem Tuskiem, ale także na skutek złych relacji z mediami, które preferują liberalne wartości. Źle może być odebrana informacja o tym, że na pokładzie samolotu prezydenta Andrzeja Dudy zabrakło miejsca dla dziennikarza Newsweeka, dzień po publikacji na temat afery „kilometrówkowej”. To pierwsze oceny prezydenta Andrzeja Dudy, ale ważne. Pierwsze wrażenie często decyduje o dalszych ocenach polityka, zaufaniu społecznym, które ułatwia przekonywanie Polaków do realizacji swoich celów. Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Pobierz raport: Oceny Prezydenta Dudy – wyborcy >>>

Pobierz raport: Oceny Prezydenta Dudy – elektoraty >>>

.

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...