Na finiszu kampanii wyborczej spytaliśmy Polaków nie tylko o to, na kogo zagłosują. Chcieliśmy się też dowiedzieć, kto ich zdaniem wygra wybory w 2019 roku, zdobywając największą liczbę głosów i mandatów, a także kto będzie miał większość w Sejmie oraz w Senacie.

W najnowszym badaniu Ariadna dla WP głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje 42 proc. badanych. Ale o tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory jest przekonana ponad połowa wyborców – dokładnie 52 proc. A to oznacza, że z wygraną partii rządzącej pogodzili się ci, którzy nie będą na nią głosować.

Sytuacja jest mniej optymistyczna dla PiS jeśli chodzi o większość w Sejmie, a co za tym idzie samodzielne rządy. 49 proc. badanych uważa, że PiS będzie w stanie rządzić samodzielnie. Tylko 41 proc. wyborców uważa, że PiS będzie miało większość w Senacie. W tej kadencji ugrupowanie rządzące ma stabilną większość w izbie wyższej, dużo większą niż w Sejmie. W tych wyborach zapewne będzie podobnie.

Ten stosunkowo niski odsetek przekonanych o zwycięstwie PiS w Senacie należy więc tłumaczyć małym zainteresowaniem wyborców tą kampanią. Szczególnie, że aż 30 proc. badanych wybrało opcję ”trudno powiedzieć”.

Cały artykuł >>>

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1040 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku. Metoda CAWI.