„Piątka Kaczyńskiego” – tak nazwany został programy przedstawiony przez prezesa PiS pod koniec lutego. W założeniach ma przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej Polaków i ożywić gospodarkę. Co wyborcy sądzą o programie, zapytaliśmy na panelu Ariadna.

 

Program, z którym Prawo i Sprawiedliwość pójdzie zarówno do wiosennych Eurowyborów, jak i do jesiennych wyborów parlamentarnych jest znany większości wyborców. Słyszało o nim 70 proc. Polaków. I zapowiedzi, które ogłosił Jarosław Kaczyński, spodobały się wyborcom.

Za objęciem programem 500 plus również pierwszego dziecka w rodzinie – niezależnie od dochodu – opowiedziało się 58 proc. ankietowanych (75 proc. wyborców PiS i 55 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej). Z większym entuzjazmem uczestnicy badania podeszli do zapowiedzi zwolnienia z płacenia podatku dochodowego PIT dla młodych, tych do 26 roku życia. Za takim zwolnieniem opowiedziało się 63 proc. (84 proc. wyborów PiS i 55 proc. wyborców PO).

Jeszcze większe uznanie zyskał pomysł obniżenia stawki podatku dochodowego PIT z 18 do 17 proc. Tutaj pomysł sygnowany przez Jarosława Kaczyńskiego zyskał poklask u 84 proc. ankietowanych (aż 94 proc. wyborców PiS i 75 proc. wyborców PO).

Na ogół wszystkim rozwiązaniom z „Piątki Kaczyńskiego” przyklasnęło 64 proc. ankietowanych. Przy czym program uwiódł aż 92 proc. wyborców PiS, podczas gdy wyborcy PO okazali się mniej entuzjastyczni – 48 proc.

 

Wyniki GWP (1mar19)

 

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-5 marca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1074). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.