Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby głosowanie odbyło się już w najbliższą niedzielę. Do urn poszłoby 57 proc. uprawnionych do głosowania. Według badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski, swoich przedstawicieli do PE wprowadziłyby tylko cztery koalicje/partie.

 

Z badania wynika, że w wyborach zwyciężyłoby PiS. Chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 35,5 proc. badanych. Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 28,8 proc. głosów, Wiosna Roberta Biedronia na 11,3 proc., a Kukiz ’15 na 6 proc. Pozostałe koalicje/partie nie wprowadziłyby do parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli.

Wyniki GWP (22mar19)_v2

Zapytaliśmy również Polaków o ich poparcie dla dwóch największych partii – PiS i Platformę Obywatelską. Jeśli w wyborach do PE startowałyby tylko ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny, PiS zdobyłoby 44 proc. głosów, a PO 42 proc.

Wyniki GWP (22mar19)_v2r

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 23-26 marca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1093). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.