maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. marketingu politycznego
Uniwersytet Warszawski

.

[12.I.2015]

Jak oceniasz działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Takie pytanie zadano w panelu badawczym ARIADNA, na próbie n=1037 dorosłych Polaków.  Ogromna większość Polaków dostrzega konkretne, pozytywne efekty działalności Jurka Owsiaka. Mniejszość, bardzo aktywna w mediach społecznościowych, krytykuje twórcę WOŚP, wykorzystując błędy typowe dla tego charyzmatycznego lidera.

wosp

Ogromna większość badanych ocenia pozytywnie działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (79 proc.) Co roku Jurek Owsiak bije rekordy w ilości zebranych pieniędzy. Niemniej jednak w mediach, zwłaszcza tych społeczniościowych, a także tych, określających się jako „prawicowe” narasta krytyka jego działalności. Argumenty negatywne, dotyczące WOŚP, przekonują mniejszość 11 proc badanych.

Działalność charytatywna dla większości Polaków jest wyrazem altruizmu, ale część społeczeństwa jest bardzo nieufna wobec zbiórek pieniędzy, obawia się malwersacji. Inaczej jest, gdy widzą konkretne owoce takiej działalności. Efekty akcji WOŚP to m.in. sprzęt medyczny z serduszkiem, zakupiony za około pół miliarda złotych. Każdy rodzic, otwierając książeczkę zdrowia swojego dziecka, na jednej z pierwszych stron widzi symbol WOŚP, sponsora badań przesiewowych. Wynik 79 proc., w polskim społeczeństwie, z dużym odsetkiem osób roszczeniowych, świadczy o ogromnej wiarygodności WOŚP i bardzo pozytywnych ocenach.

W mediach popularna jest teza, iż działalność WOŚP, a zwłaszcza jej lider, polaryzuje społeczeństwo. Owszem, spór jest żywiołowo prowadzony w mediach społecznościowych, ale poza nimi, mamy do czynienia z większością pozytywnych ocen i mniejszością krytyków. Spór wpisywany jest w ramy polityczne, a także ideologiczne. Wyniki badania ukazują, że ci politycy, którzy stanęli po stronie krytyków, rozminęli się z nastrojami społecznymi. Teza o polaryzacji na linii prawica-lewica też nie jest właściwa, a w każdym razie nie przekonuje większości osób o „prawicowych” poglądach (osoby deklarujące prawicowe poglądy to około 30% polskiego społeczeństwa). Podsumowując, negatywne argumenty dotyczące działalności Jurka Owsiaka rozpalają część tzw. „prawicowej blogosfery”, bardzo aktywnej w przestrzeni medialnej, ale znajdują posłuch u niewielkiej części Polaków.

Zalety działalności WOŚP to nie tylko sprzęt medyczny, ale także szkolenia, promowanie wolontariatu. Owoców WOŚP by nie było, gdyby nie charyzmatyczny lider – Jurek Owsiak. Podobnie jak każdy społecznik, traktuje swoich krytyków jako osoby rzucające mu kłody pod nogi. Popełnia błędy, negatywnie reagując na ową krytykę, m.in.: nie odpowiada na pytania dziennikarza i bezceremonialnie usuwa go z konferencji; wytacza proces blogerowi. Obraźliwe wypowiedzi, emocjonalne reakcje Jurka Owsiaka prowokują niektórych do stawianie tez, iż może pownien jak dobry ojciec opuścić swoje dziecko, czy WOŚP. Pamiętajmy jednak, że takie akcje żyją dzięki charyzmatycznym liderom, potrafiącym działać, gdy reszta jest bierna, ale także nie wolnym od przywar, po ludzku popełniającym błędy.

Zobacz inne artykuły >>>

3 komentarze to “Sondaż: ocena Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”
  1. Anonim

    WOSP Jest bardzo pozytywna!!! Politycy wciagaja szczytna akcje w swoje rozgrywki , zamiast wspierac kazda akcje pomocy

Skomentuj...