Wybory parlamentarne 2019. Zdecydowanie najbardziej zmobilizowani są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości – wynika z badania Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna. Wszystko wskazuje też na to, że o wyniku wyborów mogą zdecydować wydarzenia ostatnich dni.

Wybory parlamentarne już w niedzielę. Trwa ostatni dzień kampanii i ostra walka o każdy głos. Wszystkie ostatnie sondaże wskazują na wygraną PiS. Okazuje się, że ta partia może najbardziej liczyć na swoich zwolenników.

W badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski aż 42 proc. osób stwierdziło, że najbardziej zmobilizowanych wyborców ma właśnie ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. Spora część badanych, bo aż 37 proc. nie ma zdania na ten temat. Jedynie 8 proc. ankietowanych wskazało na Koalicję Obywatelską.

Zapytaliśmy także badanych, kiedy podjęli decyzję, że w najbliższych wyborach zagłosują na wybrane ugrupowanie polityczne. Najwięcej osób, bo 37 proc. odpowiedziało, że w ostatnim roku. Odpowiedź „ponad cztery lata temu” wybrało 18 proc. badanych.

Aż 16 proc. podjęło taką decyzję w ciągu ostatnich kilku dni.

4 proc. ankietowanych natomiast zamierza podjąć decyzję przy urnie wyborczej, bo jeszcze nie wiedzą, na kogo zagłosować.

Cały artykuł >>>

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1029 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 8 – 11 października 2019 roku. Metoda CAWI.