maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

.

[7.VII.2015]

Kluczem do sukcesu w jesiennej kamapnii parlamentarnej  będzie wiarygodność partii w realizacji obietnic wyborczych. Pierwsze miejsce w sondażu Ariadna dotyczącego wiarygodności zajmuje PiS i Beata Szydło. Politycy PO starają się podważyć wiarygodność obietnic PiS i przekonywać, iż w czasach kryzysowych są wyborem przewidywalnym, bezpiecznym. PO, Ewa Kopacz zajmuje drugie miejsce w rankingu, starając się odzyskać zaufanie swojego elektoratu. Nie tylko opozycja, ale także partia rządząca obiecuje wyborcom, więc sprawdzano wiarygodność postulatu Ewy Kopacz obniżenia podatków i poradzenia sobie z plagą umów śmieciowych.Okazuje się bowiem, że badani wolą mniej popłatne umowy o pracę niż umowy o dzieło. Paweł Kukiz traci w rankingu wiarygodności, a pozostałe partie wciąż nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem.

Badani najcześciej (38 proc.) wskazywali PiS  jako partię, która jest najbardziej wiarygodna w realizacji obietnic wyborczych. Ten odsetek wskazań był większy niż poparcie dla tego ugrupowania, a więc jest jego zaletą. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedział PO (25 proc.) w tej kategorii aż o 13 punktów proc.

Wiarygodność w realizacji obietnic wyborczychWiarygodność w realizacji obietnic wyborczych, fot. tajnikipolityki

Kategoria zaufania, wiarygodności jest kluczowa w tej kampanii, o czym świadczy chociażby kolejny rezultat. Najważniejszym kryterium wyboru polityka dla badanych jest uczciwość. Nastroje po aferze taśmowej przypominają te z roku 2005. Społeczeństwo wówczas oczekiwało odnowy moralnej. Tym m.in. można tłumaczyć dobre rezultaty PiS jako partii, która była wysoko ceniona pod względem praworządności, walki z korupcją.

Politycy PiS nie są wolni od błędów. Obietnice wygłoszone przez Beatę Szydło wzbudziły sporo kontrowersji co do ich wyliczeń. Podawane przez PiS koszty dodatku na drugie dziecko, cofnięcia reformy emerytalnej, czy też podniesienia kwoty wolnej od podatku były przedmiotem krytyki ekonomicznych ekspertów. Politycy PO zaś wskazywali, że nie tylko te obliczenia nie budzą zaufania, ale także ujawnianją małą wiarygodność PiS, jako partii populistycznej. Obietnice zaś określali mianem wyborczych kłamstw, a gdyby były one ewentualnie realizowane, to doprowadziłyby do kryzysu podobnego w Grecji. Narracja PO nie przekona sympatyków PiS, nie jest to jej cel. Służy skłonieniu dużej liczby ex-wyborców PO (w 2011 roku 39 proc. – obecnie w sondażach 25 proc.) do powrotu, a przynajmniej głosowania na PO jako mniejsze zło, partii bardziej przewidywalnej, bezpiecznej, chroniącej przed populizmem.

Kryteria wybory danego politykaKryteria wybory danego polityka, fot. tajnikipolityki

Premier Ewa Kopacz stara się odzyskiwać zaufanie (m.in. dokonując rekonstrukcji), ale to Beata Szydło jest postrzegana jako bardziej wiarygodna. Oczywiście, w ocenie tej należy wziąć pod uwagę wielkość elektoratów, większe PiS niż PO. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że Beata Szydło dopiero zyskuje rozpoznawalność, więc pierwsze miejsce w rankingu jest potwierdzeniem skuteczności strategii PiS, aby uczynić ją twarzą kampanii tej partii.

Wskaźnik wiarygodności liderówWskaźnik wiarygodności liderów, fot. tajnikipolityki

W 2011 roku PO wygrała wybory obiecując najmniej. Teraz zaś premier Ewa Kopacz, podobnie jak opozycja, uczestniczy w festiwalu obietnic. Sprawdzono ich wiarygodność. Obietnice są na tyle ogólne, że odpowiedzi bardziej są przejawem zaufania do premier Ewy Kopacz niż oceną możliwości ich realizacji.

Postulat obniżki podatkówPostulat obniżki podatków, fot. tajnikipolityki

Ponad połowa respondentów (62 proc.) nie wierzy w postulat obniżki podatków. Więcej niż tylko elektorat PO (32 proc.) uznaje zapowiedź premier za wiarygodną.

Ograniczenie stosowania umów śmieciowychOgraniczenie stosowania umów śmieciowych, fot. tajnikipolityki

Niewiele większą wiarę respondenci (36 proc.) wykazują co do możliwości ograniczenia tzw. „umów śmieciowych”. Jest on jednak bardzo istotny. Badani wolą umowę o pracę, choć mniej zarabiać niż otrzymywać więcej na tzw. umowie śmieciowej.

Preferencja rodzaju umowy o pracęPreferencja rodzaju umowy o pracę, fot. tajnikipolityki

Co więcej, wbrew stereotypom ta preferencja umów o pracę nie dotyczy tylko osób starszych, ale także i młodych.

Umowa "śmieciowa" czy praca a wiek badanychUmowa „śmieciowa” czy praca a wiek badanych, fot. tajnikipolityki

Sposobem na odzyskanie zaufania przez partię rządząca może być nie obiecywanie, ale rozwiązywanie  konkretnych problemów. Tym bardziej, że nowe projekty polityczne, które odbierały PO cieszą się coraz mniejszą popularnością, np. Nowoczesna PL. Traci także Paweł Kukiz – trzeci w rankingu zaufania (17 proc.). Ma coraz większe problemy z wiarygodnością – strata w przeciągu dwóch tygodni wyniosła 9 punktów proc. Elektorat Pawła Kukiza będzie raczej zasilać PiS niż PO, stąd agenda w mediach zaufania, wiarygodności, walki z korupcją, odnowy moralnej sprzyja tej partii. Na powrocie do dominacji sporu między PiS a PO, tracą inne partie, które cieszą się małą popularnością, a w związku z tym i małym zaufaniem.

* Pomiar został przeprowadzony w dniach 29 czerwca –  2 lipca roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1018 osób dobranych z panelu Ariadna. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

 

Pobierz raport: Wiarygodność obietnic wyborczych  >>>

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...