Pomimo tego, że przewodniczący Rady Europejskiej realnej władzy ma niewiele, to właśnie on reprezentuje Unię na zewnątrz, głównie w sprawach związanych z polityką zagraniczną i bezpieczeństwa. Polityk, który zajmuje to stanowisko, dostaje więc niejako w pakiecie rozgłos i stałą obecność w mediach.

W porównaniu z przewodniczącym RE – określanym też często na wyrost „prezydentem Europy” – zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki okazji do międzynarodowych wystąpień mają zdecydowanie mniej. W odróżnieniu od Donalda Tuska oczekuje się od nich, że „muszą coś koniecznie załatwić”. To wszystko może powodować, że właśnie Tuska jako najlepszego reprezentanta Polski wskazało 29 proc. uczestników badania.

Blok GWP (28wrz18)

 

Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2018-04-18 o 15.07.43

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 28 września – 1 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI