Prawo i Sprawiedliwość dominuje nad opozycją w każdym wariancie, niezależnie od stopnia zjednoczenia opozycji. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego dla WP na panelu Ariadna.

Choć partie organizują już sporo większych lub mniejszych wydarzeń o charakterze wyborczym, kampania dopiero się zaczyna. Prawo i Sprawiedliwość wchodzi do niej jako absolutny hegemon. I to niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny kształt Koalicji Obywatelskiej.

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna pytano respondentów o różne warianty. Pierwszy to najszersza koalicja PO, PSL, SLD i Nowoczesnej. W takim wariancie rządząca koalicja może liczyć na 43 proc. głosów, a opozycja na 29 proc. Różnica wynosi więc 14 pkt. proc.

Kolejny wariant to Koalicja Obywatelska przesunięta bardziej w prawo – z PSL, za to bez SLD, które startuje razem z Wiosną Roberta Biedronia i Lewicą Razem. W takim wypadku PiS mogłoby liczyć na 41 proc., a opozycja na 28 proc. Różnica między tymi dwoma największymi rywalami to 13 pkt. proc. Blok lewicowy może liczyć na 8 proc., podobnie jak Kukiz ‘15

Cały artykuł >>>

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 12 – 16 lipca 2019 roku.