maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

 

[4.V.2015]

Na ostatniej prostej popularność traci prezydent Bronisław Komorowski, zyskuje Paweł Kukiz. Sondażowej zadyszki dostał Andrzej Duda. Pozostali kandydaci mają nikłe poparcie. Wyniki badania wizerunkowego ukazują, skąd się biorę te trendy, a także jakie szanse i zagrożenia pojawiają się przed kandydatami podczas ostatniego tygodnia kampanii.

sredniasondazowa

Na przełomie kwietnia i maja Bronisław Komorowski tracił sondażowe poparcie. Wydawało się, że w czasie piątej rocznicy tragedii smoleńskiej,  odwróci się niekorzystny trend. Taki układ rezultatów ukazuje, że umiarkowany, przewidywalny wizerunek prezydenta jest korzystny w sytuacji, gdy dominują radykalne postawy. Za takie wyborcy centrum uznają teorie o wybuchu prezydenckiego samolotu Antoniego Macierewicza. Trudno się spodziewać, aby PiS w ostatnim tygodniu kampanii strzeliło sobie „samobója” i radykalną retoryką zmotywowało letni, umiarkowany elektorat do zagłosowania na Bronisława Komorowskiego.

Przewidywalność, bezpieczeństwo i zgoda mają swoje zalety i wady. W sytuacji, gdy w społeczeństwie dominuje poczucie zagrożenia, wówczas zyskuje Bronisław Komorowski. Teoretycznym przykładem jest sytuacja, w której na nowo wybuchają intensywne walki na Ukrainie (np. wznowienie ofensywy separatystów). Kiedy jest wojna, to wtedy zyskuje urzędujący prezydent. Sytuacja na wschodzie się nieco ustabilizowała i przynajmniej w najbliższym okresie nie należy się spodziewać zmian.

Kiedy nie ma silnego poczucia zagrożenia, to wadą przewidywalności jest rytualność kampanii i jej złe oceny. W odczuciu wyborców prezydent Komorowski nie przedstawił siebie na nowo. Nie przedstawił wizji, planu na kolejne 5 lat. Nie zaprezentował dodatkowych, przekonujących argumentów, dlaczego warto ponownie na niego głosować. Efekt jest taki, że prezydent traci tzw. „miękki elektorat”, a przy 46 proc. poparcia, oddala się możliwość jego wygranej w pierwszej turze.

639bea07b226b97ae4c79f3579e283c8

Średnia siła wizerunku w badaniu Ariadna*, fot. tajnikipolityki

Falę spadków poparcia Bronisława Komorowskiego może zatrzymać ostatni tydzień kampanii. Sprzyja prezydentowi, który ma okazję do publicznych wystąpień jako głowa państwa podczas obchodów 1, 2 i 3 maja, w trakcie uroczystości 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, czy na pogrzebie prof. Bartoszewskiego. Te uroczystości to jednak za mało, aby dać wygraną prezydentowi w pierwszej turze.

Dla Andrzeja Dudy sukcesem będzie doprowadzenie do drugiej tury wyborów i uzyskanie w niej dobrego rezultatu. Za sprawą dobrej kampanii szybko zyskał poparcie elektoratu PiS. Nie uniknął jednak pułapki, która była wielokrotnie już tutaj opisywana: sterotypu polityka PiS. Andrzej Duda jest oceniany jako polityk niesamodzielny, silnie związany ze swoją partią. Wizerunek PiS ogranicza jego możliwości zdobywania wyborców centrowych. Zmniejsza szansę sukcesu w drugiej turze.

f72562bd037a2a910aa62a8820b90f0a

Mapa wizerunkowa (analiza korespondencji – im bliżej cecha danego polityka, tym bardziej go wyróżnia). Badanie Ariadna, fot. tajnikipolityki

Jednym z błędów sztabu PO była negatywna kampania, która dotyczyła udziału Andrzeja Dudy w blokowaniu ustawy wprowadzającej nadzór nad SKOKami. Sztab PiS odpowiedział oskarżeniami pod adresem Bronisława Komorowskiego. Nie zyskał w tej fazie ani prezydent, ani kandydat PiS. Natomiast kampania negatywna to okres sprzyjający zdobywaniu popularności przez kandydatów antystemowych. To wówczas w badaniach wizerunkowych zyskiwał Paweł Kukiz.

Głosowanie na Pawła Kukiza stało się taką żółtą kartką dla miałkiej kampanii politycznej elity. Wyborcy Pawła Kukiza deklarowali w badaniu, że „chcą zmiany, nowego”. Z mapy wizerunkowej widać, że Paweł Kukiz wzbudza emocje, jest autentyczny, lubiany. Wyróżnia go „rozumienie potrzeb przeciętnych Polaków”. Zatem nie tylko JOWy, za pomocą których „zamierza obalić ten system”, ale popularność daje mu także rozumienie frustracji wyborców, takich jak np. sytuacja na rynku pracy młodych ludzi i emigracja.

8b7942d049b6b14be306ea1ff3800d94

Do których polityków pasuje to stwierdzenie? Badanie Ariadna, fot. tajnikipolityki

„Białą klaczą” tych wyborów miała być Magdalena Ogórek. Miała poszerzyć elektorat SLD o wyborców anty-systemowych, niezadowolonych z obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Nie dziwi więc jej bliska pozycja na mapie do tej, którą zajmuje Paweł Kukiz. Jest ona jednak w percepcji wyborcow mniej wyrazista, wiarygodna.

Nie tylko dla kandydatki SLD, ale także dla pozostałych kandydatów, wynik wyborów prezydenckich stał się kluczowy dla dalszej egzystencji popierających ich partii. Rezultaty wyborów 10 maja będą przygrywką przed jesienną kampanią parlamentarną. Podczas niej, na prawicy i lewicy będą miały miejsce poważne przetasowania. Na przykład, Janusz Korwin-Mikke zatrzymał przy sobie swój elektorat, co daje mu dobrą pozycję wyjściową do ewentualnej współpracy z Pawłem Kukizem.

Adam Jarubas miał odeprzeć ofensywę PiS, które walczy o podobnego wyborcę. Spadki sondażowe PSL świadczą, że niekoniecznie mu się to udało. Rozczarowujący wynik może uzyskać Janusz Palikot, co ograniczy jego znaczenie w nowym rozdaniu na lewicy.

W ostatnim tygodniu swoje decyzje podejmują wyborcy niezdecydowani. Jest ich około 12 proc., więc wydawałoby się, że mogą jeszcze zasadniczo zmienić opisywane rezultaty. Ich głosy jednak na ogół rozkładają się proporcjonalnie. Ponadto, intensywne działania sztabów w ostatnim tygodniu mogą się znosić. Układ wyników mógłby się zasadniczo zmienić, gdyby doszłoby do jakiegoś spektakularnego wydarzenia, wycofania się kandydata, tylko czy ….zanosi się na to?

Pomiar został przeprowadzony w dniach 17 – 20 kwietnia 2015 roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej N=1052 osób dobranych z panelu Ariadna. Próba losowo-kwotowa. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Zobacz inne artykuły >>>

Skomentuj...