Kiedy po wyborach do Parlamentu Europejskiej zapytaliśmy Polaków, co miało największy wpływ na to, że zdecydowali się oddać swój głos na konkretną koalicję/partię, największa grupa badanych wskazała na program gospodarczy (29 proc.).

 

W dalszej kolejności liczyła się znajomość kandydata (24 proc.) i program socjalny (18 proc.). Sprawy związane z religią obchodziły podczas wyborów do PE zaledwie 7 proc. wyborców.

W blisko dwa tygodnie, które minęły od zwycięskich dla PiS wyborów, zapytaliśmy na panelu Ariadna, co będzie istotne dla Polaków jesienią, gdy będą wybierać posłów i senatorów.

Okazało się, że właśnie przekonanie, że zapowiedzi zostaną spełnione, jest dla wyborców najważniejsze. Tak uznało aż 59 proc. ankietowanych. Realizację zobowiązań wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreślała Beata Szydło. Możliwe, że był to jeden z powodów jej rewelacyjnego wyniku w wyborach do PE (525 tys. głosów).

Istotny będzie również program dla służby zdrowia, której stan od lat nie ulega wyraźnej poprawie. Ten punkt za istotny uznało 40 proc. uczestników badania. Na „pudle” znalazł się jeszcze program gospodarczy (37 proc.). Program socjalny za ważny uznało 22 proc. pytanych. Sprawy związane z religią to margines (6 proc.). Ważniejsza okazała się choćby ochrona środowiska (10 proc.).

Wyniki GWP (31maj19)

 

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 31 – 3 czerwca maja 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1034). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.