Ponad 70 proc. Polaków nie zgadza się na podatek od osób bezdzietnych – tak wynika z badania dla WP. Absolutna zgodność w tej kwestii jest niezależna nawet od poglądów politycznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa wprowadzenie podatku dla osób bezdzietnych, tzw. bykowego. Miałoby to na celu sprawić, że Polacy zaczną wreszcie rodzić dzieci. Dotychczasowe próby zwiększenia liczby urodzeń nie przyniosły rezultatów oczekiwanych przez rząd, stąd poszukuje on nowych rozwiązań.

Okazuje się jednak, że Polacy nie chcą być jednak zmuszani do tego przy pomocy podatków. Według badania dla WP na panelu Ariadna nie zgadzamy się na taką formę stymulacji dzietności

Co ciekawe, zgodność w tej kwestii przejawiają wyborcy obu największych partii. 72 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości opowiedziało się przeciwko bykowemu, a 17 proc. za nim. Z kolei wśród osób popierających Platformę Obywatelską 75 proc. osób nie chce nowej daniny prorodzinnej. Przychylnych jej jest 21 proc. wyborców PO.

Cały artykuł >>>

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1040 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 28 czerwca – 2 lipca 2019 roku.