„Biedroń idzie na wojnę z Kościołem. Nie wygra jej” – to nieodosobnione opinie na temat niektórych z programowych postulatów Wiosny Roberta Biedronia. Na panelu Ariadna zapytaliśmy, co Polacy sądzą o „pakiecie społeczno-religijnym” jego partii.

 

Większości uczestników badania na panelu Ariadna – 55 proc. – ma pozytywne zdanie o postulowanych przez Wiosnę:

1) Likwidacji Funduszu Kościelnego

2) Usunięciu religii ze szkół

3) Opodatkowanie duchownych.

Blok GWP (15lut19)

26 proc. ankietowanych nie podobają się takie rozwiązanie, a jedynie 19 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

Wyraźnie widać różnicę w odpowiedziach udzielanych przez wyborców PiS i Platformy Obywatelskiej. Wśród pierwszych połowa ma negatywne zdanie o pomysłach lidera Wiosny, podczas gdy dobrze wyraża się o nich aż 77 proc. wyborców PO.

Blok GWP (15lut19)

Potencjalnych wyborców nie odstraszy od Wiosny radykalne stanowisko w sprawie aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Z postulatem identyfikuje się 48 proc. uczestników badania. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 17 proc. nie potrafiła się określić.

Podobnie, jak w przypadku rozdziału Kościoła od państwa widać, że przeciwko Wiośnie są wyborcy PiS (65 proc.), a wyborcy PO w 72 proc. są „za” postulatami Biedronia.

 

 

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 15-18 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1090). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.