41 proc. badanych w panelu Ariadna uważa, że polscy nauczyciele zarabiają za mało. Ale aż 39 proc. – że zarabiają w sam raz. 51 proc. badanych przez WP nie popiera planów strajku nauczycieli. A już o tym, że miałby być w czasie egzaminów, większość Polaków nawet nie chce słyszeć.

Wprawdzie tylko 9 proc. badanych uważa, że nauczyciele zarabiają za dużo (!), a 11 proc. nie ma na ten temat zdania, to grupa, która uznaje zarobki nauczycieli za wystarczające, zaskakuje. 39 proc. badanych uznało, że pedagogom nie należą się podwyżki. Mniejszość – 41 proc., jest przekonana, że wynagrodzenia nauczycieli są zbyt niskie.

O planach strajku nauczycieli wie aż 72 proc. badanych. O przyczynie złych nastrojów w branży – braku zgody rządu na podwyżkę wynagrodzeń o 1000 zł miesięcznie – też. Ale na pytanie: „czy popierasz pomysł strajku nauczycieli w Polsce” aż 51 proc. badanych odpowiedziało „nie”. „Za” jest tylko 33 proc., a 16 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Głosy rozkładają się wyraźnie przeciwstawnie, gdy sprawdzimy preferencje polityczne wypowiadających się w sprawie strajku. Aż 60 proc. zwolenników PiS jest przeciw protestom. Z kolei 56 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PO strajk by poparło. Ale nie jego termin.

OTkxNzI3YDUKGjhJZkhtIElCbBMgEWN2Hlp0WGZ8YGJfTDZOfAdgMEUPPhMkVGEkB1d8SnALemVYT3dKZAJ4Z1lJd0J5AXh7GAw8GyNYYjoKDS0AMFAmMQcRYBA5VG0p

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-5 marca 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1074). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.