Najbliższe tygodnie i miesiące zapewne upłyną opinii publicznej na śledzeniu walki o przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Znacząca większość wyborców tej partii oczekuje dymisji Grzegorza Schetyny. Jednak najciekawsze wyniki przynosi pytanie o następców.

Platforma Obywatelska przegrała wybory parlamentarne, a kampania partii jest słabo oceniana. Dlatego jeszcze w wieczór wyborczy pojawiły się pytania o dalszy los Grzegorza Schetyny. Jego kadencja jako szefa PO upływa w styczniu. Ale wyborcy partii już teraz wypowiedzieli się o dalszym losie lidera.

Odejścia Schetyny oczekuje 55 proc. badanych w panelu Ariadna. Przeciwnego zdania jest zaledwie 8 proc., a 37 proc. nie ma zdania. Jeszcze gorzej dla Schetyny sytuacja wygląda, gdy pod uwagę weźmie się tylko opinię wyborców Koalicji Obywatelskiej. Aż 67 proc. z nich uważa, że Schetyna nie powinien dalej być szefem partii.

Kto mógłby go zastąpić? W rankingach wygrywa Małgorzata Kidawa-Błońska, którą w roli szefa PO widzi 29 proc. respondentów. Drugi jest Donald Tusk (13 proc.), zaledwie 1 pkt. proc. mniej głosów zdobył Borys Budka (12 proc.). Rafała Trzaskowskiego w roli szefa PO widzi 9 proc. badanych, 3 proc. wskazało na Krzysztofa Brejzę, a 34 proc. uważa, że żadna z wymienionych osób nie powinna sprawować tej funkcji.

Cały artykuł >>>

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla WP.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1021 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 14 – 17 października 2019 roku. Metoda CAWI.