Katalończycy wzięli sprawy w swoje ręce. Wyszli na ulice, zagłosowali w referendum i doprowadzili do podpisania symbolicznej deklaracji niepodległości. Wciąż jednak nie wiadomo, czy uda im się uniezależnić od Hiszpanii. Porównuje się ich do Ślązaków i Kaszubów. Na analogii się jednak kończy. Polacy nie wyobrażają sobie bowiem podzielenia kraju – wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

 

Większość Polaków (68 proc.) wie o sytuacji Katalonii – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Arianda. Wyjątku nie stanowią wyborcy poszczególnych partii. Zarówno elektoraty Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15, Platformy Obywatelskiej jaki i Nowoczesnej przyznają w większości, że słyszały o tym, że część Hiszpanii chce stać się odrębnym państwem.

Okazuje się, że Polacy nie tylko znają sytuację Katalonii, ale mają też o tej sprawie wyrobione zdanie. 44 proc. badanych dążenia Katalończyków oceniło pozytywnie, z czego 9 proc. – zdecydowanie pozytywnie, a 35 proc. – raczej pozytywnie. Odmiennego zdania jest 17 proc. pytanych. 11 proc. z nich wybrało odpowiedź „raczej negatywnie”, a 6 proc. – „zdecydowanie negatywnie”.

GWP_katalonia

 

Zapytaliśmy Polaków również o to, czy według nich niektóre regiony naszego kraju – Śląsk czy Kaszuby – tak jak Katalonia, mogą chcieć się uniezależnić. Czy gdyby zdecydowałyby się na działania prowadzące do oddzielenia się od reszty kraju, czy mogłyby liczyć na poparcie Polaków? Aż 61 proc. badanych wskazało odpowiedź „nie”, z czego 35 proc. to osoby pewne swojego zdania. Przychylnie do takich dążeń nastawione jest tylko 14 proc. respondentów.

Wyniki dowodzą, że Polacy są dość przychylni secesyjnym dążeniom Katalonii, ale jednocześnie nie bardzo wyobrażają sobie analogiczną sytuację w Polsce i w większości nie poparliby uniezależniania się np. Śląska czy Kaszub. Ten paradoks po części może wynikać z niezrozumienia sytuacji w Hiszpanii, a po części z tzw. szadenfreude, czyli w tym wypadku poczuciem, że Polska wcale nie jest taką czarną owcą Europy – ocenił dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

GWP_katalonia2

Cały artykuł >>>

Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 6-9 października 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1047). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI