Anna_Miotk
dr Anna Miotk
Dyrektor ds. komunikacji PBI
blogerka (annamiotk.pl)

.

.

[6.XI.2014]

Kolejny raport Sotrender podsumowuje aktywność fanpejdży polityków i ugrupowań politycznych na Facebooku. Chociaż Janusz Korwin-Mikke jest wciąż właścicielem największego fanpejdża, w tej kampanii jego aktywność znacznie osłabła. To konkretni kandydaci nadają bieg kampanii wyborczej w tym serwisie, nie zaś liderzy ugrupowań.

Trudno znaleźć jeden wspólny mianownik dla aktywności polityków na Facebooku. Służy on zarówno kandydatom na prezydentów dużych miast ale też radnym ubiegającym się o mandaty na kolejną kadencję, którzy w tym miesiącu zaktywizowali się w związku z trwającą kampanią. Niektórzy politycy świetnie rozumieją, że jest to też dobre narzędzie do utrzymywania bezpośredniego kontaktu z wyborcami. Niektórzy są aktywni wyłącznie na Facebooku, inni wybierają Twittera, ale jest też osoba, która potrafi angażować użytkowników obu serwisów oraz polityk, który angażuje się głosząc legalność marihuany – i nie jest to wcale „krul” internetu, Janusz Korwin-Mikke.

fanpage_trends_201410-211_1

Politykami najbardziej aktywnymi na Facebooku w październiku 2014 był tradycyjnie już Janusz Korwin-Mikke, gromadzący w tym serwisie swoją społeczność. Należy odnotować także niemalejącą aktywność profilu Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Dość aktywnie w tym serwisie promował się również Przemysław Wipler – kandydat na prezydenta Warszawy, kandydująca na kolejną kadencję Hanna Zdanowska – obecna prezydent Łodzi oraz Maciej Kowalski z gdańskiego Ruchu Wolne Konopie, który swoim głównym hasłem wyborczym uczynił legalizację marihuany. Partie, które były w tym miesiącu najbardziej widoczne na Facebooku to Kongres Nowej Prawicy (czyli zwolennicy Janusza Korwin-Mikkego), Ruch Narodowy oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Nieustającą popularnością cieszy się w sieci Janusz Korwin Mikke i jego Kongres Nowej Prawicy, choć daje się zauważyć , że zaangażowanie w tych profilach nie jest zbyt duże, podobnie jak w przypadku Bronisława Komorowskiego. Mało aktywny są też partie gromadzące największe liczby fanów: Ruch Narodowy i Twój Ruch.

fanpage_trends_201410-212_2

Dużą aktywność fanowską daje się natomiast zauważyć w profilach kandydatów, którzy w tej kampanii ubiegają się o stanowiska – tak jest w przypadku Przemysława Wiplera, Hanny Zdanowskiej i Macieja Kowalskiego. W październiku to właśnie ich profile najbardziej angażowały fanów.

fanpage_trends_201410-213_3 fanpage_trends_201410-214_4

Zestawienie czasów reakcji pokazuje, którzy politycy i które partie traktują Facebooka nie tylko jako narzędzie promowania swoich treści, ale także narzędzie umożliwiające bezpośredni kontakt z odbiorcami. W tym wykorzystaniu Facebooka przodują mniejsze ugrupowania polityczne. W przypadku polityków sytuacja jest bardziej zróżnicowana – w zestawieniu znajdziemy zarówno polityków z pierwszych stron gazet ogólnopolskich, jak też polityków znanych bardziej w środowisku lokalnym.

fanpage_trends_201410-215_5

Treści, które na fanpejdżach politycznych najbardziej angażowały użytkowników Facebooka, była to krytyka wysokich podatków i ubezpieczeń wyrażona przez Ruch Nowej Prawicy oraz ironiczny wpis na temat filmiku „Nie głosuj na Korwina” umieszczony przez Janusza Korwin-Mikke. Wyróżniał się także wpis Przemysława Wiplera, wpis Macieja Kowalskiego o szkodliwości alkoholu oraz wpis na profilu Prezydenta RP poświęcony rocznicy śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera RP.

fanpage_trends_201410-216_6

 

Porównując największe i najbardziej angażujące profile na Twitterze i Facebooku, trudno wskazać polityka, który prowadziłby intensywną aktywność w obu kanałach. Wyjątkami są Radosław Sikorski, aktywny na Twitterze i posiadający dużego fanpejdża na Facebooku oraz Prawo i Sprawiedliwość, która ma najbardziej angażujące profile w obu serwisach. Pozostali politycy i ugrupowania kładą nacisk na aktywność w jednym z tych serwisów, nawet jeśli posiadają konta we wszystkich.

.

Więcej informacji  >>>

.

Zobacz inne artykuły >>>

.

Trackbacks/Pingbacks

  1.  Przepraszamy Janusza Korwina- Mikke za błąd na wykresie | Tajniki Polityki

Skomentuj...