maliszewski2222
dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski

.

.

[23.XI.2015]

W badaniu wizerunkowym Ariadna dominuje premier Beata Szydło, drugi jest Paweł Kukiz. Grzegorz Schetyna zajmuje trzecie, a Tomasz Siemoniak czwarte miejsce w rankingu liderów partii. Grzegorz Schetyna (25 proc.) jest częściej wskazywany niż Tomasz Siemoniak (20 proc.) jako najlepszy przywódca dla PO. Partia ta musi wziąć przykład z PiS, które przez 8 lat bardzo ciężko pracowało w opozycji m.in. nad zbudowaniem pozycji liderów, programu, społecznej sieci sympatyków. Na razie w PO trwa kryzys.

.

Grzegorz Schetyna (25 proc.) jest częściej wskazywany niż Tomasz Siemoniak (20 proc.) jako najlepszy przywódca dla PO według sympatyków tej partii biorących udział w badaniu Ariadna*. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w sondażu umieszczono Rafała Trzaskowskiego (13 proc.), który może odbierać głosy Tomaszowi Siemoniakowi. Pochodzą oni z tego samego nieformalnego obozu PO. W innym tego typu badaniu przeprowadzonym na zlecenie tvn24 to były szef MON zajmował pierwsze miejsce.  Aż 40 proc. wyborców PO nie wie,  kto powinien zostać liderem. Głosuje tylko około 40 tys. członków PO, a nie sympatycy, ale być może taki duży odsetek niezdecydowanych świadczy o tym, że przed liderami zacięta walka i mają dużo osób do przekonania.

Zrzut ekranu 2015-11-24 o 10.39.53

W badaniu Ariadna proszono nie tylko o wskazanie najlepszego lidera PO, ale także ich ocenę pod względem różnych cech. Okazuje się, że gdy uwzględni się osoby deklarujące udział w wyborach, przewagę ma lepiej rozpoznawany Grzegorz Schetyna. Wygrywa wedle siły, zdecydowania, skuteczności z Tomaszem Siemoniakiem. Ulega zaś pod względem takich charakterystyk jak uczciwość i wzbudzanie zaufania.

Zrzut ekranu 2015-11-24 o 10.39.35

Polska scena polityczna jest spersonalizowana, więc warto zwrócić uwagę, jak lider wypada w kontraście do przywódców innych partii.

W badaniu wizerunkowym Ariadna dominuje premier Beata Szydło, drugi jest Paweł Kukiz. Grzegorz Schetyna zajmuje trzecie, a Tomasz Siemoniak czwarte miejsce w rankingu liderów partii.

sche

O ocenę liderów badanych proszono dwukrotnie, aby oddzielnie sprawdzić pozycję Grzegorza Schetyny i Tomasza Siemoniak. Były szef MON przegrywa dodatkowo z Ryszardem Petru.

semWażna jest dokładniejsza analiza zalet i wad polityka w porównaniu do przywódców konkurencyjnych partii. W sytuacji, kiedy w rankingu dominuje kobieta, zaletą Grzegorza Schetyny są te dobre oceny pod względem „twardych”cech przywódczych: siły, skuteczności, kompetencji. Wadą byłego szefa MSZ są nikie oceny dotyczące zaufania, uczciwości. W sytuacji, kiedy PO oddała władzę m.in. ze względu na afery, te niskie oceny stanowią zagrożenie.

Zrzut ekranu 2015-11-24 o 10.38.55

Celem PO jest nie tylko wybór lidera, który przyjmie rolę głównego recenzenta rządu Zjednoczonej Prawicy.  O rozproszonych wyborców PO walczy także Nowoczesna. Tomasz Siemoniak wypada gorzej w kontraście z Ryszardem Petru niż Grzegorz Schetyna. Zdumiewają gorsze oceny pod względem nie tylko twardych cech, ale takich, które dla Ryszarda Petru, kojarzonego jako librała, byłego „bankiera” są dość zaskakujące (bliskość, rozumienie potrzeb przeciętnych wyborców). Może się to wiązać z tzw. dystansem władzy, który ukształtował się, gdy Tomasz Siemoniak był szefem MON, a być może to tylko efekt mniejszej rozpoznawalności. Tym bardziej, że trudno mu odmówić potencjału osobowościowego.

Zrzut ekranu 2015-11-24 o 10.39.19

Faworytem zmagania w PO wydaje się być Grzegorz Schetyna. Wygrał on pierwsze starcie o fotel szefa klubu parlamentarnego PO. Poparł Sławomira Neumanna, który przekonał do siebie szefów regionów niezadowolonych z Ewy Kopacz. Tomasz Siemoniak zaś optował za wyborem byłej premier, popełniając taktyczny błąd, gdyż zniechęcił do siebie kilku „baronów” PO. Przyjął na siebie też część odium zniechęcenia działaniami otoczenia Ewy Kopacz. Grzegorz Schetyna wygrał więc kolejną bitwę, gdy rozstrzygano kwestię szefostwa w sejmowych komisjach, które przypadły jego stronnikom.

.

Lepszym graczem politycznym wydaje się być Grzegorz Schetyna niż Tomasz Siemoniak. Natomiast obaj słabo wypadają wizerunkowo w porównaniu z liderami innych partii. W takiej sytuacji ważne są zdolności organizacyjne, praca programowa, działania drużynowe. PO musi wziąć przykład z PiS, które przez 8 lat, bardzo ciężko pracowało w opozycji m.in. nad zbudowaniem pozycji liderów, programu, sieci społecznościowej. Prezes Jarosław Kaczyński uświadomił sobie, że jego wizerunek jest obciążeniem dla prawicy. Od wielu lat prowadził intensywną pracę nad budową programu (początkiem były Zespoły Pracy Porgramowej). PiS wspierał ruchy społeczne, środowiska prawicowe. Dokonał coś, co przed laty, wydawało się niemożliwe dla partii rzekomego „obciachu”, gdyż króluje w mediach społecznościowych. Prezes PiS też postawił na relatywnie młodych polityków, z których jeden jest dzisiaj prezydentem, a drugi premierem. Jak na razie w PO nie ma tego typu działań, trwa kryzys. Postulaty przywódców PO by wrócić do pierwszego programu (konserwatywno-liberalnego), czy samookreślenia z czasów sukcesów 2007, 2011 brzmią dość rozpaczliwie, gdyż niedostosowane są one do obecnych wyzwań.

.

* Badanie przeprowadzono na zlecenie www.tajnikipolityki.pl w dniach 13-17 listopada 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1026 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

.

Pobierz raport: Wizerunki liderów PO >>>


fot. Konwencja Finałowa, Warszawa, 23.10.2015, fot. Ewelina Lach/ Platforma Obywatelska flickr