Newspoint sprawdził liczbę i wydźwięk materiałów, które pojawiły się w internecie na temat partii politycznych oraz ich liderów w styczniu i lutym. W trakcie tego pomiaru szeroko komentowane były sprawy relacji dyplomatycznych Polski z Izraelem, stąd internauci chętnie wyrażali swoje opinie na temat obecnej sytuacji politycznej.

Za sprawą ważnych dla kraju wydarzeń i kryzysu dyplomatycznego w związku z nowelizacją ustawy o IPN, najczęściej wzmiankowanym politykiem w internecie był premier Mateusz Morawiecki (31%). Dużo pisało się także o prezydencie Andrzeju Dudzie, który zajął drugie miejsce w rankingu, ex aequo z liderem opozycyjnej Platformy Obywatelskiej – Grzegorzem Schetyną (20%). Kolejnym często komentowanym politykiem była Katarzyna Lubnauer (13%).

 

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy, najgorzej w zestawieniu wypadł prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, u którego niepochlebne wpisy stanowiły 69% wszystkich informacji.

Największy udział korzystnych wypowiedzi zanotowano na temat premiera Morawieckiego i Pawła Kukiza. Negatywne wypowiedzi na temat inicjatora ruchu Kukiz’15 stanowiły jedynie 13% wszystkich wzmianek na jego temat, natomiast 83% materiałów było neutralnych. Negatywne opinie internautów o działaniach premiera rządu stanowiły 8%, podobny odsetek wynoszą pozytywne komentarze (7%), pozostałe mają charakter naturalny. To najlepsze wyniki spośród wszystkich polityków uwzględnionych w zestawieniu Newspoint.

 

Jeśli chodzi o wydźwięk publikacji dotyczących partii politycznych to w nowym zestawieniu pozytywną strukturą wzmianek wyróżniają się Kukiz’15 i PSL, te ugrupowania charakteryzują się zdecydowanie najwyższym odsetkiem pozytywnych komentarzy (26% Kukiz15 i 31% PSL) i najniższym odsetkiem negatywnych.

Relatywnie słabiej wypadają partie opozycyjne. Najwięcej nieprzychylnych wiadomości dotyczyło Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (ok. 60%). Dla porównania partia rządząca notuje 49% negatywnych opinii w internecie, przy wyższym odsetku pozytywnych.

Komentarze na temat samych partii zdominowane są przez PiS – wpisy o partii rządzącej stanowiły 61% wszystkich materiałów. Natomiast ¼ internetowych wpisów dotyczy Platformy Obywatelskiej.