Robert_Stalmach
dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[13.01.2016]

Newspoint sprawdził liczbę materiałów, które pojawiły się w internecie na temat partii politycznych oraz ich liderów na przełomie roku (22.12 – 04.01). W trakcie okresu świąteczno-noworocznego internauci chętnie komentowali w sieci obecną sytuację polityczną.

 

Najczęściej wzmiankowanym politykiem w internecie był prezydent Andrzej Duda. Opinie na temat głowy państwa w badanym okresie stanowiły 32% wszystkich informacji, które pojawiły się na temat polityków. Dużo pisało się także o liderze Prawa i Sprawiedliwości – Jarosławie Kaczyńskim, który zajął drugie miejsce w rankingu. Warto odnotować, że wciąż spada liczba publikacji na temat byłej przewodniczącej Platformy Obywatelskiej – Ewy Kopacz. Co ciekawe, zainteresowanie byłą premier jest porównywalne z internetowym buzzem wokół Beaty Szydło – dla obydwu Pań odsetek komentarzy wyniósł 14% wszystkich wpisów. Ponadto stopniowy wzrost liczby publikacji notują liderzy nowych formacji politycznych – Ryszard Petru i Paweł Kukiz.

 

Newspoint 22.12-04.01

.

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy, najgorzej w zestawieniu wypadł prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, u którego niepochlebne wpisy stanowiły aż 40% wszystkich informacji. Liczba negatywnych wzmianek na temat prezesa wzrosła o 10pkt% w porównaniu do poprzedniego okresu badania (08.12 – 21.12). Korzystne zmiany zanotowano z kolei u prezydenta Andrzej Dudy (spadek negatywnych wpisów o 8 pkt%) oraz u Pawła Kukiza (wzrost pozytywnych wypowiedzi o 11 pkt%). Warto zauważyć, że wizerunek premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy w sieci jest bardzo podobny – pozytywne oceny stanowią odpowiednio 9% i 11%, a negatywne 22% i 23% wszystkich informacji na ich temat. Może to świadczyć o tym, że za krytycznie oceniane rządy PiS rozliczany jest przede wszystkim prezes Kaczyński, a nie urzędująca premier i prezydent.

Newspoint 22.12-04.01 lider

.

W dalszym ciągu na spadku zaufania do ekipy rządzącej najbardziej korzysta Ryszard Petru. Rosnące notowania sondażowe, a także bardzo atrakcyjny wizerunek w sieci świadczą o tym, że przewodniczący Nowoczesnej wyrósł na lidera opozycji. Pozytywne wypowiedzi stanowiły 32% wszystkich wzmianek na jego temat, natomiast tylko 12% materiałów było negatywnych – to najlepszy wyniki spośród wszystkich polityków uwzględnionych w zestawieniu Newspoint. Podobnie małą liczbą niekorzystnych komentarzy na swój temat może pochwalić się tylko lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak – Kamysz, u którego wpisy o zabarwieniu negatywnym stanowią 13% wszystkich publikacji. Trzeba jednak pamiętać, że o przewodniczącym PSL pojawiło się znacznie mniej komentarzy niż o Ryszardzie Petru (około siedmiokrotnie).

.

Jeśli chodzi o wydźwięk publikacji dotyczących partii politycznych to w nowym zestawieniu nie odnotowano znaczących zmian. Nadal to Nowoczesna wyróżnia się zdecydowanie najwyższym odsetkiem pozytywnych komentarzy (aż 45% wszystkich wpisów!) i najniższym odsetkiem negatywnych. Warto zaznaczyć, że komentarze na temat samych partii zdominowane są przez PiS – wpisy o partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego stanowiły 73% wszystkich materiałów (wzrost liczby publikacji o 10pkt % w stosunku do poprzedniego pomiaru).  

newspoint logo