Robert_Stalmach
dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[28.12.2015]

Newspoint sprawdził liczbę materiałów, które pojawiły się w internecie na temat partii politycznych i ich liderów w dniach 8.12 – 21.12. W dalszym ciągu obecna sytuacja polityczna, której efektem są m.in. liczne manifestacje społeczne jest szeroko komentowana w sieci.

W porównaniu do poprzednich dwóch tygodni doszło do zmiany lidera rankingu – najczęściej wzmiankowanym politykiem w internecie został Jarosław Kaczyński, który wyprzedził urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. Nastąpiły także zmiany na kolejnych pozycjach zestawienia – premier Beata Szydło wyprzedziła swoją poprzedniczkę Ewę Kopacz. Już od kilku tygodni można zaobserwować stale malejące zainteresowanie byłą przewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Ponadto wzrost liczby publikacji zanotowali początkujący parlamentarzyści – liderzy nowych partii w Sejmie, czyli Ryszard Petru i Paweł Kukiz.

Zrzut ekranu 2015-12-22 o 22.06.25

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy najgorzej w zestawieniu wypadli prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda, dla których niepochlebne komentarze stanowiły ponad 30% wszystkich wpisów. Szczególnie niekorzystne zmiany zaobserwowano u Andrzej Dudy – liczba negatywnych wpisów na jego temat wzrosła aż o 11pkt% w porównaniu do poprzedniego okresu badania (24.11 – 07.12). Jego wizerunek w oczach internautów znacząco się pogorszył na skutek kontrowersyjnych decyzji, które mogą podważać niezależność prezydenta RP.

Zrzut ekranu 2015-12-22 o 22.05.43

Na spadku poparcia ekipy rządzącej najbardziej korzysta Ryszard Petru. Rosnące słupki sondażowe, a także bardzo korzystny wizerunek w sieci świadczą o tym, że przewodniczący Nowoczesnej wyrasta na lidera opozycji. Pozytywne wypowiedzi stanowiły 18% wszystkich wzmianek dla Ryszarda Petru, natomiast 19% materiałów było negatywnych. Mniejszą liczbą niekorzystnych komentarzy na swój temat może pochwalić się tylko lider Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak – Kamysz, dla którego wpisy o zabarwieniu negatywnym stanowią 14% wszystkich publikacji. Trzeba jednak podkreślić, że o przewodniczącym PSL pojawiło się znacznie mniej komentarzy niż o Ryszardzie Petru (około siedmiokrotnie).

.

Jeśli chodzi o wydźwięk publikacji dotyczących partii politycznych to w nowym zestawieniu nie zaobserwowano znaczących zmian. Nadal to Nowoczesna wyróżnia się zdecydowanie najwyższym odsetkiem pozytywnych komentarzy (aż 45% wszystkich wpisów!) i najniższym odsetkiem negatywnych, który dodatkowo zmalał o 4pkt% w porównaniu do poprzednio badanego okresu.

newspoint logo