Robert_Stalmach

dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.


Z październikowego badania przeprowadzonego przez Newspoint wynika, że obecnie najczęściej komentowanym w Internecie politykiem jest prezes PiS – Jarosław Kaczyński. Mniejsze zainteresowanie wśród internautów wzbudza premier Beata Szydło oraz prezydent Andrzej Duda.

 

Informacje na temat Jarosława Kaczyńskiego stanowiły niemal 1/3 wszystkich wpisów online, które pojawiły się o politykach uwzględnionych w rankingu. O szefowej rządu oraz prezydencie RP odnotowano po 24% wzmianek w Internecie. Prezes PiS odnotował największy wzrost liczby komentarzy względem poprzedniego miesiąca (+8 p.p.). Przyczyną takiego stanu rzeczy mogły być wydarzenia związane z „Czarnym Protestem”, który był – nolens volens – nastawiony przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

zrzut-ekranu-2016-11-09-o-10-30-09

Politycy opozycji absorbują znacznie mniej zainteresowania. Łączna liczba wpisów na temat Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny to jedynie 9% wszystkich publikacji. Wynik Pawła Kukiza w ubiegłym miesiącu to 8% spośród wszystkich komentarzy.

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy, najbardziej niekorzystny wizerunek utrwala Grzegorz Schetyna. U lidera Platformy niepochlebne informacje stanowią 1/3 wszystkich wzmianek. Negatywny wydźwięk wypowiedzi w sieci obserwuje się trwale w przypadku Jarosława Kaczyńskiego (28%). Należy jednak zaznaczyć, że wynik ten nie odbiega zbytnio od innych badanych polityków, u których odsetek niekorzystnych komentarzy rozkłada się na poziomie 20%-26%.

zrzut-ekranu-2016-11-09-o-14-13-28

W październikowym zestawieniu natomiast dobrze prezentuje się prezydent Andrzej Duda, który podobnie jak Paweł Kukiz ma najmniej negatywnych uwag w sieci (20%). Istotny przyrost negatywnych informacji notuje Ryszard Petru (+8 p.p.),  jednak duży odsetek pozywanych informacji (17%) wyróżnia lidera Nowoczesnej od innych polskich polityków.

Wśród partii sejmowych pogorszenie wizerunku w Internecie notuje partia rządząca. Prawo i Sprawiedliwość w październiku uzyskało najwięcej negatywnych wzmianek (40%) oraz najmniej pozytywnych (10%).

zrzut-ekranu-2016-11-09-o-10-30-02

Nowoczesną niezmiennie wyróżnia najwyższy odsetek pozytywnych i najniższy odsetek negatywnych komentarzy w sieci (odpowiednio 39% i 14%). Struktura opinii na temat Kukiz’15, wskazuje, że ruch, po roku działalności w Sejmie jest postrzegany podobnie jak inne partie polityczne (odsetek pozytywnych i negatywnych komentarzy odpowiednio: 14% i 31%).

newspoint logo