Robert_Stalmach

dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[05.03.2016]

Z badania przeprowadzonego przez Newspoint wynika, że najczęściej komentowanymi politykami w Internecie w drugiej połowie marca (15.03-29.03) byli Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda. 

 .

Informacje na temat prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta RP stanowiły niemal 70% wszystkich wpisów, które pojawiły się o politykach uwzględnionych w rankingu. Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło szefowej rządu – Beacie Szydło (publikacje na jej temat stanowiły 13% wszystkich wzmianek). Takie wydarzenia jak spór wokół Trybunał Konstytucyjnego, kryzys bezpieczeństwa w Europie a także wprowadzanie przez rząd programu wsparcia dla rodzin „500+” miały wpływ na dużą popularność polityków związanych z PiS w Sieci.

Zrzut ekranu 2016-04-05 o 14.34.19

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy, ponownie najgorzej w zestawieniu wypadł Jarosław Kaczyński. U lidera PiS niepochlebne informacje stanowiły 35% wszystkich wzmianek, niekorzystnie zmienił się także odsetek pozytywnych wypowiedzi, który spadł o 4pkt % w porównaniu do poprzednich dwóch tygodni. W zestawieniu słabo prezentuje się również Beata Szydło, u której tylko 7% opinii było pozytywnych, negatywne zaś stanowiły aż 30% wszystkich publikacji. 

 Zrzut ekranu 2016-04-05 o 14.35.11

Jeśli chodzi o polityków opozycyjnych to ich działania w badanym okresie absorbowały znacznie mniej uwagi internautów. Liczba wpisów na temat Ryszarda Petru, Pawła Kukiza i Ewy Kopacz łącznie to jedynie 17% wszystkich publikacji. Zdecydowanie lepiej w porównaniu do liderów PiS wypadają oni jeśli chodzi o wydźwięk komentarzy. Korzystne trendy widać w przypadku Pawła Kukiza (spadek nieprzychylnych wypowiedzi o 9 pkt%) oraz Ryszarda Petru (spadek negatywnych wypowiedzi o 9 pkt% przy wzroście korzystnych opinii o 8 pkt%). Lider Nowoczesnej może pochwalić się najlepszym saldem spośród wszystkich polityków uwzględnionych w zestawieniu Newspoint.

Zrzut ekranu 2016-04-05 o 14.34.59

Wśród partii niezmiennie to Nowoczesna wyróżnia się zdecydowanie najwyższym odsetkiem pozytywnych komentarzy w sieci (aż 42% wszystkich wpisów) i najniższym odsetkiem negatywnych (11%). W zupełnie innym położeniu znajduje się Platforma Obywatelska, u której nieprzychylne wypowiedzi stanowiły aż 40% wszystkich (wzrost o 9 pkt%) i PiS z 39% odsetkiem negatywnych wzmianek przy zaledwie 9% pozytywnych informacji.

newspoint logo