Robert_Stalmach

dr Robert Stalmach
Prezes Zarządu NewsPoint
(www.newspoint.pl)

.

[06.02.2016]

Newspoint sprawdził jak kształtowała się liczba publikacji internetowych na temat partii politycznych oraz ich liderów w drugiej połowie stycznia (19.01 – 01.02). Podczas badanego okresu szeroko komentowana była sytuacja Polski na arenie międzynarodowej związana m.in. z obniżeniem przez agencję S&P ratingu dla naszego kraju.

Innymi ważnymi wydarzeniami, chętnie komentowanymi przez internautów były debata w Parlamencie Europejskim poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce oraz uruchomienie przez Komisję Europejską procedury monitorowania praworządności w naszym kraju. Najbardziej utożsamiani z tymi decyzjami byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, co miało przełożenie na liczbę komentarzy w sieci – najczęściej wzmiankowanym politykiem była premier Beata Szydło (informacje na jej temat stanowiły 24% wszystkich wpisów), zaś drugie miejsce w rankingu przypadło ex aequo Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Petru (po 22%). Podczas zmian kadrowych w Platformie Obywatelskiej to lider Nowoczesnej wyrósł na główną postać rządowej opozycji (wzrost liczby publikacji o 14 pkt%). Z kolei największy spadek liczby publikacji w porównaniu do poprzedniego okresu badania (05.01 – 20.01) zanotował Andrzej Duda (o 11 pkt%).

3

Biorąc pod uwagę wydźwięk komentarzy, najgorzej w zestawieniu wypadł Jarosław Kaczyński, u którego niepochlebne wpisy stanowiły aż 29% wszystkich informacji. Należy jednak podkreślić, że liczba negatywnych wzmianek na temat prezesa Prawa i Sprawiedliwości spadła o 9 pkt% w porównaniu do poprzedniego zestawienia.

2

Korzystne zmiany zanotowano w przypadku Pawła Kukiza (wzrost przychylnych wypowiedzi aż o 13 pkt%), u którego pozytywne publikacje stanowiły 22% wszystkich wzmianek, natomiast tylko 21% materiałów było negatywnych – to najlepszy wynik spośród wszystkich polityków uwzględnionych w zestawieniu Newspoint.

Wśród partii nadal to Nowoczesna wyróżnia się zdecydowanie najwyższym odsetkiem pozytywnych komentarzy (aż 40% wszystkich wpisów) i najniższym odsetkiem negatywnych (10%). Na drugim biegunie znajduje się Platforma Obywatelska, u której nieprzychylne wypowiedzi stanowiły aż 39% wszystkich informacji.

1

Wzmianki na temat samych partii zdominowane są przez PiS – wpisy o partii rządzącej stanowiły 69% wszystkich materiałów. Za sprawą nowego otwarcia i objęcia sterów przez Grzegorza Schetynę, PO zaliczyła wzrost liczby publikacji o 3pkt % w stosunku do poprzedniego pomiaru.

newspoint logo