Anna_Miotk
dr Anna Miotk
Dyrektor ds. komunikacji PBI
blogerka (annamiotk.pl)

.

[10.III.2015]

Czołówka największych fanpejdży politycznych od trzech miesięcy pozostaje prawie niezmieniona: Janusz Korwin−Mikke, Kongres Nowej Prawicy i Ruch Narodowy, w dalszej kolejności – Bronisław Komorowski i Przemysław Wipler. Na szóstym miejscu znalazł się fanpejdż nowej partii KORWiN, powołanej przez Janusza Korwin-Mikke. Fanpejdż partii KORWiN był też fanpejdżem, który zanotował największy procentowy przyrost fanów (10 proc.). Duże przyrosty w dalszym ciągu notował fanpejdż Roberta Biedronia (7 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (6 proc.).

Największe odsetki zaangażowanych fanów zanotowały fanpejdże Andrzeja Dudy – kandydata PiS na prezydenta (58 proc.), Platformy Obywatelskiej (54 proc.), Roberta Winnickiego – kandydata na prezydenta i prezesa Ruchu Narodowego (50 proc.), Bronisława Komorowskiego (45 proc.) oraz fanpejdż poświęcony pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego (42 proc.). Fanpejdże trzech kandydatów na prezydenta: Andrzeja Dudy, Roberta Winnickiego i Janusza Palikota były zresztą trzema najbardziej aktywnymi (najwyższe wartości wskaźnika Relative Interactivity, wskazującego udział różnych aktywności) w lutym. Wygląda na to, że w swojej kampanii wyborczej ci politycy postawili na facebook, jako na jedno z głównych narzędzi komunikacji z wyborcami.

Najkrótszy czas reakcji administratorów fanpejdży o tematyce politycznej w lutym wyniósł 53 minuty 50 sekund i zanotowano go dla fanpejdża Platformy Obywatelskiej. Średnia w lutym wynosiła 21 godziny 14 minut, a administratorzy reagowali zaledwie na 2,7 proc. postów. Jest to nieco lepszy wynik niż w styczniu, gdy średni czas reakcji wynosił 10 godzin 19 minut, a administratorzy reagowali na 1,98 proc. postów. Przyspieszenie w marcu może być skutkiem coraz bardziej intensywnej kampanii wyborczej, ale i tak daleko mu jeszcze do grudnia zeszłego roku, kiedy to średni czas reakcji wynosił godzinę, a administratorzy odpowiadali na 3,6 proc. wpisów.

sotrender_facebook_luty2015

W lutym najbardziej popularnymi wpisami były wpisy kandydatów na urząd Prezydenta RP – Andrzej Duda zachęcał do udostępniania wpisu o poparciu jego kandydatury, Bronisław Komorowski oficjalnie poinformował o kandydowaniu w tegorocznych wyborach, Janusz Korwin-Mikke skrótowo przedstawił elementy swojego programu historycznego. Najpopularniejszym wpisem gratulacyjnym był wpis na fanpejdżu Platformy Obywatelskiej gratulujący polskiej reprezentacji trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej. Bardzo dużą popularnością cieszyło się również zdjęcie prezydenckiej pary – Marii i Lecha Kaczyńskich – zamieszczone na fanpejdżu upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego.

Więcej informacji >>>

Zobacz inne artykuły >>>

.

Skomentuj...