Anna_Miotk
dr Anna Miotk
Dyrektor ds. komunikacji PBI
blogerka (annamiotk.pl)

.

[8.I.2015]

Gwiazdą Facebooka w grudniu 2014 był Robert Biedroń, nowy prezydent Słupska. To, co należy też odnotować, to poprawa szybkości odpowiadania przez administratorów na wpisy na fanpedżach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jak w poprzednich miesiącach, skuteczne w budowaniu zasięgu okazało się też nawiązywanie do ważnych historycznych rocznic – ten temat spotyka się z żywą reakcją fanów.

Czołówka fanpejdży politycznych w grudniu była praktycznie bez zmian: Janusz Korwin−Mikke, Kongres Nowej Prawicy i Ruch Narodowy. Pod kątem przyrostu liczby fanów największą aktywność w grudniu zanotował fanpejdż Roberta Biedronia, prezydenta miasta Słupska, któremu przybyło aż 69% fanów, a dokładnie 19 tys. Taki duży skok popularności można wytłumaczyć decyzjami o oszczędnościach w słupskim magistracie, szeroko komentowanymi przez media ogólnopolskie. W grudniu przybywało również fanów na fanpejdżu Prawa i Sprawiedliowości (6%).

Robert Biedroń był też najbardziej angażującym politykiem – aż 91% fanów wykazało jakąkolwiek aktywność na jego fanpejdżu. Drugim najbardziej angażującym politykiem na Facebooku okazała się Hanna Gronkiewicz-Waltz, z 54% zaangażowanych fanów. W przypadku partii w ścisłej czołówce znalazły się PiS z 34% zaangażowanych fanów i Platforma Obywatelska z 26%.

Najbardziej interaktywną fanpejdżem w grudniu 2014 był fanpejdż Macieja Kowalskiego, polityka, który w kampanii samorządowej 2014 opowiadał się za legalizacją marihuany. Wprawdzie fanpejdż jest niewielki w porównaniu z czołówką polityków i partii, ale administrator pisze na nim stosunkowo często, przytaczając argumenty za dobroczynnym działaniem konopii indyjskich i komentując bieżące wydarzenia. Dwa kolejne miejsca przypadły wspomnianemu już Robertowi Biedroniowi oraz Andrzejowi Dudzie z Prawa i Sprawiedliwości. Największą interaktywnością wśród fanpejdży partii politycznych wykazywał się fanpejdż Prawa i Sprawiedliwości.

Średni czas reakcji administratorów fanpejdży politycznych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacząco się poprawił. O ile w październiku odpisanie zajmowało tym profilom, które reagowały na największą liczbę komentarzy fanów, aż 17 godzin, o tyle w grudniu ten czas skrócił się do 1 godziny, a partie reagowały na większy odsetek wpisów – średnio 3,6% w porównaniu z 1,5% wpisów z października. Może to świadczyć o mniejszym obłożeniu pracą w porównaniu z czasem kampanii samorządowej, a może też administratorzy stron politycznych wzięli sobie do serca zalecenia ekspertów social media, że w sieci liczy się szybki czas reakcji?

Treści najpopularniejszych wpisów w kategorii fanpejdży politycznych potwierdzają prawidłowość zaobserwowane już w poprzednich miesiącach: wzmiankowanie o ważnych rocznicach historycznych zawsze budzi silne reakcje, zwłaszcza, jeśli dane wydarzenie  – a takim niewątpliwie była rocznica wprowadzenia stanu wojennego – rodzi duże kontrowersje. Rocznicowe wpisy, umieszczone na fanpejdżu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i fanpejdżu Prawa i Sprawiedliwości były jednymi z najpopularniejszych. To samo tyczy się krytyki konkurencyjnych partii. Popularnością cieszył się wpis z fanpejdża Nowej Prawicy, wytykający Donaldowi Tuskowi dawne zapowiedzi obniżenia podatków i wpis z fanpejdża PO, krytykujący byłych polityków PiS, którzy nieprawidłowo rozliczyli swoje podróże służbowe. Z kolei Janusz Korwin-Mikke nawiązał do bardzo aktualnego i poruszającego emocje internautów uruchomienia połączeń Pendolino – polityk w dniu uruchomienia połączeń tego pociągu wybrał się do Krakowa i podzielił się swoimi obserwacjami z podróży.

Więcej informacji  >>>

Zobacz inne artykuły >>>

.

Skomentuj...