maliszewski2222

dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. zachowań politycznych
Uniwersytet Warszawski
.

.

[15.IX.2015]

Badani w sondażu Ariadna zgadzają się z linią PiS i Jarosława Kaczyńskiego w sprawie kryzysu imigracyjnego (51 proc.). Dwie trzecie badanych (67 proc.) twierdzi, iż Polska nie powinna przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (wzrost o 2pp). Coraz częściej respondenci racjonalizują sobie swoją odmowę pomocy tym, iż są to imigranci „zarobkowi”. Z porównania sondaży w okresie ostatnich trzech tygodni debaty o uchodźcach i sierpniowych wynika, że PiS nie zyskuje w sondażach preferencji partyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Czy PO uda się ugasić pożar za sprawą wynegocjowanych warunków przyjmowania uchodźców?

Zrzut ekranu 2015-09-22 o 22.07.07

Uśrednione sondaże z ostatnich trzech tygodni nie wskazują, aby debata na temat kryzysu imigracyjnego istotnie zmieniła sondaże preferencji dla partii (w porównaniu do sierpnia). PiS wprawdzie prowadzi (36,7 proc.), ale traci 1 punkt procentowy. Nie zyskuje też Platforma Obywatelska.

Firma Ariadna (18-22 września) powtórzyła na zlecenie www.tajnikipolityki.pl sondaż dotyczący przyjmowania uchodźców, aby sprawdzić wpływ m.in. debaty w Sejmie RP, na postawy badanych.

Dwie trzecie respondentów (67 proc.) twierdzi, iż Polska nie powinna przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Liczba niechętnych wzrosła jedynie o 2 punkty procentowe.

1

Kryzys migracyjny stał się problemem kampanijnym. W badaniu przed dwoma tygodniami (7-10 września) niechętni przyjmowaniu uchodźców byli niemal tak samo badani sympatycy PiS, jak i PO. Debata bardzo wpłynęła na postawy elektoratów tych partii. Niemal jedna czwarta wyborców PO zmieniła swoje opinie i aż 58 proc. jest obecnie za przyjmowaniem uchodźców. 77 proc. wyborców PiS jest przeciw. Ciekawe, że niechętni przyjmowaniu uchodźców są także wyborcy niezdecydowani.

2

Platformie udało się przekonać do swojej linii jedną czwartą swojego elektoratu, to jednak mimo wszystko aż 42 proc. jest przeciw przyjmowaniu uchodźców.
Niepokojących rezultatów dla PO jest więcej. Jednym ze sposobów racjonalizowania niechęci wobec pomocy uchodźcom jest uważanie ich za imigrantów zarobkowych. Już 42 proc. badanych taki główny motyw przypisuje uchodźcom. Jest to popularna linia w zmaganiach partyjnych dla odmawiania pomocy, np. przyjmowana przez polityków PiS.

3

Jeszcze bardziej niepokojący dla PO powinien być kolejny rezultat. Otóż, wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie RP było bardzo krytykowane przez polityków partii rządzącej. Okazuje się, że teza wiernie cytowana z tego wystąpienia podoba się nie tylko elektoratowi PiS, ale aż 51 proc. wyborców.

4

Badanie przeprowadzono w dniach 8-22 września 2015 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1173 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Pobierz raport: Kryzys imigracyjny pomiar II>>>

3 komentarze to “Polacy zgadzają się z Kaczyńskim, ale PiS nie zyskuje”
  1. Antoni J.

    W średnich dla partii nie uwzględniono sondażu MB z 13.09.15. Błąd czy celowo?

  2. Polak

    Gdzie nie zyskuje? w sondażach, które skompromitował się w wielu ostatnich wyborach np. prezydenckich, gdzie Komorowski miał pierwotnie 70%, a dostał mniej niż 30%? Farsa, a nie sondaże. Dość ogłupiania społeczeństwa pseudo ankietami na grupie około tysiąca osób! To jest skandal te całe sondażownie. Albo robi się sondaż na grupie ok. 50 tys. osób raz na miesiąc i jest on miarodajny, albo nie robi się ich wcale- zakazać to prawnie, bo to granda w biały dzień.

  3. aleksander

    PiS nie zyskuje poparcia, przebił szklany sufit (35%), pod koniec lata osiągnął max (38-39%) a wyżej wejść nie mógł we wrześniu.

Skomentuj...