Aż 46 proc. Polaków jest zadowolonych z kondycji gospodarczej Polski – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Zdaniem byłego wiceministra finansów prof. Stanisława Gomułki dobrze wiadomości przeważają. – Wydaje mi się, że samopoczucie Polaków na razie powinno być dobre – stwierdza.

 

Polacy doceniają sukcesy gospodarcze rządu. A jak to wygląda w praktyce? Postanowlismy porównać ceny ze sklepu, w którym prezes Jarosław Kaczyński robił zakupy w marcu 2011 r., za rządów PO-PSL, z dzisiejszymi. Okazało się, że mimo upływu kilku lat rachunek jest niższy o 1,40 zł. Nie dziwi zatem fakt, że blisko połowa Polaków pozytywnie ocenia aktualna sytuację gospodarczą w kraju. Z badania wynika, że najbardziej zadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w kraju są respondenci popierający PiS (78 proc.), a najmniej wyborcy Nowoczesnej (19 proc.).

 

GWP_doda

 

Nie byłbym zdziwiony gdyby większy procent obywateli oceniało sytuację gospodarczą w Polsce dobrze. Z kilku powodów. Po pierwsze, stopa bezrobocia jest bardzo niska. W związku z tym mamy przyspieszenie, jeśli chodzi o wzrost płac. Po drugie, mamy dość silny wzrost spożycia prywatnego. To są dwie najważniejsze rzeczy. Generalnie, wzrost PKB jest silny – tłumaczy prof. Gomułka.

 


Cały artykuł >>>

Zrzut ekranu 2017-11-16 o 12.32.45

Badanie przeprowadzone dla WP na panelu Ariadna w dniach 24-27 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1045). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI