Emocje po strajku nauczycieli zdaje się, że już opadły. I właśnie dlatego postanowiliśmy zapytać zwykłych Polaków o to, jak oceniają efekty akcji, której ton nadawał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

Większość badanych na panelu Ariadna, bo aż 51 proc. respondentów uważa, że finalnie efekty strajku „ośmieszyły nauczycieli i wprowadziły chaos”. Zaledwie 26 proc. badanych uważa zaś, że „strajk pokazał siłę nauczycieli”. 23 proc. nie miało zaś sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

Ciekawie zaś głosy rozkładają się jeżeli weźmiemy pod uwagę preferencje partyjne dzielące badanych na tzw. zwolenników PiS i zwolenników PO. Okazuje się, że najsurowiej nauczycieli oceniają respondenci sympatyzujący z partią Jarosława Kaczyńskiego. 65 proc. z nich uważa, że nauczyciele „ośmieszyli się i wprowadzili chaos”.

Drugim biegunem są badani określający się jako zwolennicy PO. Aż 59 proc. z nich uważa, że „nauczyciele pokazali siłę”.

Wyniki GWP (26kwi19)

Cały artykuł >>>


Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 26-29 kwietnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1051). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.