Temat reparacji wraca co pewien czas jak bumerang. I ciągle rozgrzewa emocje, szczególnie po prawej stronie naszej sceny politycznej. Czy Polska powinna domagać się odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej? Połowa Polaków w przeprowadzonym dla WP sondażu na panelu Ariadna odpowiedziało, że tak.

 

Temat reparacji rzucił prezes Jarosław Kaczyński podczas zjazdu partii. – Nasi krytycy z Zachodu powinni pamiętać, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi – mówił Kaczyński, podnosząc kwestię zadośćuczynienia za krzywdy. – Czy otrzymaliśmy coś za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś? Nie! – grzmiał prezes PiS. – Czy wobec tego, historycznie rzecz biorąc, nie mamy pewnych moralnych praw? – dopytywał. I tym samym uruchomił lawinę. Prawicowi publicyści szybko wyliczyli, że Niemcy „są nam winni 6 bilionów złotych za horror wojny”.

Polacy w tej sprawie wtórują Kaczyńskiemu. Na pytanie, czy Polska powinna domagać się odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej, „tak” odpowiedziało 50 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 25 proc. ankietowanych. 25 proc. internautów natomiast nie ma wyrobionego na ten temat zdania. Warte podkreślenia jest to, że wśród wyborców PiS-u za odszkodowaniami jest aż 73 proc., a przeciwko zaledwie 12 proc.

WP_puszcza

W przestrzeni publicznej w Polsce, ale też w Niemczech, powinna zaistnieć teza zgodna z prawdą, że Polska – najbardziej zniszczone państwo przez Niemcy w II Wojnie Światowej – reparacji praktycznie nie uzyskała. A stanowisko rządu niemieckiego, powołujące się na praktycznie wymuszony przez ZSRR akt rządu Bieruta, jest po prostu pełne hipokryzji, jest obłudne. I bardzo mocno nie pasuje to do deklaracji rządu niemieckiego o dążeniu do pojednania z Polską – uważa prof. Stanisław Żerko, historyk stosunków międzynarodowych politolog, niemcoznawca

 


Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 – 14 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.