Ogromne zmiany w szkolnictwie stały się rzeczywistością, wkrótce zaczną odczuwać je dzieci i rodzice. Spytaliśmy Polaków, co sądzą o firmowanej przez PiS reformie. I choć generalnie popierają likwidację gimnazjów, to nie mają pewności, że zmiany w kształcie zaproponowanym przez PiS są dobrze przygotowane. To wyniki sondażu, który przeprowadzono na zlecenie Wirtualnej Polski.

WP_edu1

Choć reforma edukacji już obowiązuje, jej prawdziwym testem będą pierwsze tygodnie roku szkolnego. Prawo i Sprawiedliwość dobrze wyczuło nastroje społeczne. Bo jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla WP, większość Polaków (51 proc.) chce likwidacji gimnazjów i ośmioletnich podstawówek. Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych w panelu Ariadna.

 

Oczywiście najwięcej zwolenników taki kształt systemu edukacji ma wśród wyborców PiS – aż 83 proc., przy zaledwie 11 proc. przeciwników. Ale zwolennicy likwidacji gimnazjów przeważają także w elektoracie PO. Zmian chciałoby 53 proc. z nich, a 41 proc. z nich jest za obecnym systemem. W elektoracie Kukiz ’15 jest najwięcej przeciwników (53 proc.) i najmniej zwolenników (24 proc.) reformy edukacji.

Polacy chcą zmian, ale niekoniecznie w takim kształcie, jak proponuje to PiS i minister Anna Zalewska. W sondażu przeprowadzonym dla WP poparcie dla tej konkretnej reformy jest niższe, niż dla likwidacji gimnazjów. Reformę PiS popiera 41 proc. badanych, a przeciw jest 39 proc.

WP_edu

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 25 – 28 sierpnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1071). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI