Mimo zakazu drwale wciąż rżną drzewa w Puszczy Białowieskiej. Tymczasem zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wycinaniu drzew – wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

 

Tylko 12 proc. badanych popiera wycinkę Puszczy Białowieskiej. 72 proc. respondentów jest przeciwna wycinaniu drzew, a 16 proc. odpowiedziało: „trudno powiedzieć”. Najwięcej zwolenników wycinki mamy wśród wyborców PiS (55 proc.). Wśród przeciwników przodują wyborcy Platformy (96 proc.) i Nowoczesnej (93 proc.). Nawet wyborcy klubu Kukiz’15 w zdecydowanej większości (90 proc.) chcą wstrzymania wycinki drzew.

WP_puszcza

Każdy z nas, nawet absolutnie nie będąc zainteresowanym polityką, odruchowo mówi, że nie należy wycinać drzew. Bez względów na przyczyny. Reagujemy na sam symbol, podobnie jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast potem niekoniecznie interesujemy się tym, co jest dalej. I nie przekładamy tego wprost na sympatie i antypatie polityczne . W tym wypadku myślę też, że konkretną role może odgrywać kontekst lokalny. Chociaż jest to akurat region o wyjątkowo niskiej intensywności poparcia dla PiS-u. Hajnówka i okolice to bastion ludności prawosławnej, która głosuje na SLD, Platformę itd., ale z całą pewnością nie na obecnie rządzących. W tym wypadku musimy patrzeć na to w kategoriach ponadpartyjnych, aniżeli klasycznego konfliktu między partiami – mówi dr Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.


Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 – 14 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.