Ponad 61 proc. badanych uważa, że Sejm powinien przyjąć do wiadomości weto prezydenta w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa – wynika z sondażu Ariadny na zlecenie DGP. Tylko niecałe 6 proc. twierdzi przeciwnie, a co trzeci ankietowany nie ma zdania na ten temat.

To ważny komunikat dla parlamentarzystów. Tym bardziej że za przyjęciem weta opowiada się znaczna większość wyborców PiS (ponad 58 proc.). Co ciekawe, ponad 57 proc. z nich uważa, że Andrzej Duda podjął decyzję pod wpływem protestów.

 

10351792-co-powinien-zrobic-sejm-co-powinien

 

Dane wskazują też na to, że z politycznego sporu wokół reformy sądownictwa zwycięsko wyszedł przede wszystkim prezydent. Partii Jarosława Kaczyńskiego, która oczekiwała podpisania przez głowę państwa wszystkich trzech ustaw, rację przyznało tylko ok. 9 proc. wszystkich ankietowanych (i nieco ponad 29 proc. wyborców PiS). Większość uczestników badania (także wśród sympatyków partii rządzącej) jest zdania, że decyzja Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw wzmocniła jego pozycję polityczną. Tylko niecałe 9 proc. jest zdania przeciwnego.

 

10351818-czy-protesty-wplynely-na-decyzje

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna w dniach 28-31 lipca 2017 roku. Próba losowo-kwotowa, ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.