maliszewski2222

dr hab. Norbert Maliszewski
Ekspert ds. marketingu politycznego
Uniwersytet Warszawski
[][
[25.X.2014]

Najczęściej w Internecie pojawiała się nazwa PiS (13,5 tys) spośród wszystkich partii, zaś w kategorii polityków najwięcej publikacji dotyczyło Ewy Kopacz (8 tys) – wynika z raportu mediów elektronicznych Newspoint z zeszłego tygodnia, przygotowywanego dla strony www.tajnikipolityki.pl. Czy ta popularność przekłada się na wybory polityczne? Jak o kimś głośno, to czy zawsze zyskuje? Jaki jest wpływ aktywności w mediach na preferencje polityczne?

Raporty Newspoint będą pojawiać się na stronie tajnikipolityki.pl w poniedziałki i obejmować dane z poprzedniego tygodnia. Najnowszy raport znajduje się na dole strony głównej www.tajnikipolityki.pl i tego raportu dotyczy niniejszy opis*.

Ewa Kopacz zdominowała kategorię liderów partyjnych. Wzmianki na jej temat pojawiały się ponad sześć razy częściej niż o drugim w rankingu Jarosławie Kaczyńskim. Przyjęcie roli premiera przez Ewę Kopacz wiąże się z dużym zainteresowaniem mediów, otwarciem nowego kredytu zaufania. Ewa Kopacz wyprzedziła wszystkich liderów partyjnych w badaniu CBOS pod względem zaufania (59% ufa jej, wzrost od ostatniego pomiaru o 11 pp). Przyjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i PiS strategia ignorowania nowej premier, deprecjonowania jej („jest dwa, a może trzy poziomy niżej niż Jarosław Kaczyński” według Adama Hofmana ), unikania bezpośredniego pojedynku może okazać się nieskuteczna. Wyborcy oceniają polityków w porównaniu z ich oponentami. Po awansie Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej, zgodnie z tezą tych, którzy sądzili, iż Ewa Kopacz będzie słabym przywódcą, zyskiwać powinien Jarosław Kaczyński. Pośrednim tylko wskaźnikiem jest ranking zaufania. Notowania Jarosława Kaczyńskiego są prawie dwa razy niższe niż Ewy Kopacz a zmiana jest w granicach błędu statystycznego (34%, +2 pp). Wbrew tezom niektórych komentatorów Jarosław Kaczyński nie zyskał na rezygnacji Tuska z funkcji premiera, a Ewa Kopacz przynajmniej jak na razie przejęła inicjatywę na scenie politycznej.

Nowe otwarcie Ewy Kopacz nie odbywa się bez problemów. Jeśli spojrzeć na statystykę wpisów dotyczących partii w sieci zdecydowanym liderem jest PiS (13,5 tys), a dopiero piąte miejsce zajmuje PO (3 tys). W najnowszym sondażu poparcia dla partii PO (33%) jest pierwsza (IBRiS dla Rzeczpospolitej), ale jej poparcie się nie zmieniło od początku miesiąca. Podobnie poparcia dla PiS 31% – nie ulega zmianie. Na nowym otwarciu zyskuje na razie premier Ewa Kopacz, zaś po skoku poparcia związanym z awansem Donalda Tuska notowania PO pozostają bez zmian. Sukces premier polega na utrzymaniu kredytu zaufania dla PO, ale niewątpliwie problemem jest przełożenie inicjatywy na scenie politycznej nie tylko na zyski dla własnego wizerunku, ale także partii rządzącej. Jej marka jest w cieniu. Szeroko eksponowana jest marka PiS. Warto zwrócić uwagę na wydźwięk tych publikacji w sieci o tej partii. Obok PSL (33%; afera związana ze słowami ministra Sawickiego) PiS jest liderem negatywnych wpisów (32%). To truizm, ale ważne, aby nie tyle było głośno, co dobrze o danej partii mówiono.

Przyjęło się, że „krulem” sieci jest Janusz Korwin Mikke. Wpisów na jego temat jest więcej niż o Leszku Millerze, a o Nowej Prawicy więcej niż o Platformie Obywatelskiej. Janusz Korwin Mikke jest liderem wśród polskich polityków pod względem liczby fanów na Facebooku (0,5 mln), ale to medium społecznościowe może być specyficznym kanałem komunikacji dla tej partii. Natomiast mała popularność lidera Nowej Prawicy w sieci jest skorelowana ze spadkami poparcia, gdyż według wspomnianego sondażu IBRiS ta partia nie przekracza 5% procentowego progu gwarantującego reprezentację w Sejmie.

Popularność w sieci może być związana z preferencjami politycznymi, ale na ogół to współwystępowanie, a nie związek przyczynowy. Jest to jednak ważny wskaźnik, gdyż dzięki niemu można zaobserwować ciekawe procesy: przejęcie inicjatywy przez Ewę Kopacz, problemy ze strategią PiS, czy Janusza Korwin- Mikkego.

/


*Wydźwięk wypowiedzi określany automatycznie, wyniki mogą być traktowane jedynie jako szacunkowe

/

Zobacz inne artykuły >>>

/

/

Trackbacks/Pingbacks

  1.  generic viagra
  2.  oakley sunglasses wholesale
  3.  cheap ray bans
  4.  human hair

Skomentuj...