Ten pomysł wracał jak bumerang, jednak ciągle był odrzucany i odkładany na później. W końcu wynagrodzeniem dla pierwszej damy zajęli się posłowie. Postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o takim rozwiązaniu.

 

Przypomnijmy, że według obecnego stanu prawnego małżonka prezydenta nie tylko nie dostaje uposażenia, ale też państwo nie opłaca jej składek na ubezpieczenie społeczne. Biorąc pod uwagę, że najważniejszy urząd w państwie może być sprawowany aż dwie kadencje (2 razy po 5 lat) – pierwsza dama po takim czasie może utracić staż emerytalny.

Środowiska kobiece, autorytety i publicyści od dłuższego już czasu apelują więc o uregulowanie tej kwestii. W tej kwestii wypowiedział się także Andrzej Duda. My zaś postanowiliśmy zapytać o to suwerena, a więc Polaków. Co ciekawe, z naszego badania na panelu Ariadna wynika, że przekonania w tej kwestii liderów opinii i zwykłych ludzi rozjeżdżają się. I to dość radykalnie.Blok GWP (11sty19)

Aż 66 proc. naszych respondentów uważa, że pierwsza dama nie powinna otrzymywać wynagrodzenia z budżetu państwa. „Za” było jedynie 20 proc. ankietowanych. Co ciekawe, odsetek przeciwników takiego rozwiązania jest bardzo wysoki wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (aż 73 proc.). Wynika to zapewne z faktu, że wiązali odpowiedź z osobą obecnej prezydentowej Agaty Dudy, a nie z funkcją jako taką

 

Cały artykuł >>>


Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 11 – 14 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI